Abychom vám mohli poskytnout lepší služby, používáme na webu cookies. Více informací najdete v našich zásadách ochrany soukromí.

Ohlédnutí za uplynulým rokem s Emily Hayden

Datum publikace: 15-04-2021 Kategorie: Knihovny


Je to již více než rok, co pracujeme převážně z domova. Tohle jsou naše aktuální zkušenosti…

Na dálku jsme se spojili s Emily Hayden z HR oddělení, která má u nás na starosti profesní rozvoj. Bavili jsme se o úskalích práce na dálku a dozvěděli se několik praktických tipů, jak aktuální problémy úspěšně řešit. Ať už vám doma chybí dostatek klidu na práci, nebo hledáte inspiraci, jak v rámci vašeho týmu fungovat na dálku efektivněji, tento rozhovor je pro vás.

V pátek 12. března to byl přesně rok, co jsme ve všech EBSCO kancelářích zavedli pravidla pro práci z domova. Jak tato zkušenost ovlivnila fungování lokálních týmů?

V Ebscu mám na starosti školení a rozvoj talentů. Před pandemií jsem byla zvyklá cestovat po celém světě. Teď jsme všechna školení přesunuli do online prostředí. To samotné nebylo tak těžké. Už před pandemií jsme měli silnou technickou infrastrukturu. Náročné ale bylo zvyknout si na novu situaci, kdy spolu nemůžeme být na jednom místě.

Není to tak dávno, co jsem mluvila s manažerem z Mexico City. Stejně jako mnozí z nás si na jednu stranu užívá to, že má víc času na rodinu. Zároveň ale vnímá, že při práci na dálku má jeho tým potíže s kreativitou a inovativním přístupem. Kolegové z Indie se zas zmínili, že stejně jako ostatní mají potíže udržet se zákazníky kontakt na dálku.

Je to náročně, ale pracovat na vztazích se dá i během pandemie. Klíčová je vzájemná důvěra a empatie. Při jednání s kolegy a zákazníky je důležité ukázat zájem – být v myšlenkách na místě, neodbíhat. Každý z nás je vystavený stresu. Práce se více než kdy jindy propojila s rodinným životem. Nebojte se ukázat zájem. Zeptejte se kolegů, jak se mají a poslouchejte. Cokoli, co můžete udělat pro navázání osobních kontaktů, je teď důležité.

Některé týmy organizují pravidelná „společenská setkání“ prostřednictvím online platforem, například páteční Happy Hour, nebo setkání u ranní kávy. Náš HR tým má chatovací stránku „water cooler“, kde sdílíme osobní fotografie a novinky, například o tom, jak jsme strávili den volna.

Jedním z nejobtížnějších aspektů práce z domova je to, že ostatní členové rodiny pracují nebo studují také na dálku. Každý z nás je v jiné situace, ale přesto… existuje univerzální rada, jak najít mezi prací a osobním životem balanc? Jak se na práci v této situaci soustředit?

Myslím, že nejdůležitější je být k sobě upřímný. Realisticky nastavit harmonogram, cíle, očekávání a otevřeně o nich diskutovat se svým nadřízeným. Loni v létě jsem se přestěhovala na druhou stranu USA, abych se mohla starat o svého tátu. Najednou jsem se dostala do velmi obtížné situace. Vařila jsem obědy, navštěvovala s tátou lékaře… zkrátka bylo toho hodně. Svému nadřízenému jsem svoji situaci vysvětlila. Nastavili jsme priority a řekli co je zásadní a co počká. Každou neděli si teď plánuje následující týden. Napíšu si do kalendáře čtyři nebo pět hlavních projektů a věnuji jim předem vymezený čas.

Tento přístup se mi osvědčil. Umožňuje mi začít každý týden s jasnou představou, co musím udělat. Každé ráno také sdílím svůj kalendář s tátou. Na tabuli napíšu časy, kdy mám schůzky. To nám pomáhá sladit plány.

Školení, konference, schůzky, nábor nových zaměstnanců …to vše se přesunulo do virtuálního prostředí. Jak to ovlivňuje dynamiku pracovních vztahů?

Efektivní spolupráce, ať už virtuální nebo tváří v tvář, vyžaduje, abychom o sobě něco věděli. Potřebujeme sdílet zkušenosti, vyjasnit si očekávání a přicházet s novými nápady. Komunikace je teď obtížnější. Nepotkáme se na parkovišti před kanceláří, nezajdeme společně na kafe. Spolupráce je teď víc než jindy o výsledcích.

Povzbuzuji lidi, aby zůstali v kontaktu. Individuální a týmová setkání jsou teď důležitější než kdykoli předtím. Ano, počet virtuálních schůzek je potřeba zvážit, stejně jako jejich délku. Je potřeba si položit otázku: Mohla by být schůzka kratší? Poutavější? Dopředu informujte o programu schůzky. Během setkání podporujte používání nástrojů, jako jsou hlasování a emotikony (např. palec nahoru a palec dolů). Mějte jasný záměr a buďte transparentní. Naslouchejte a sdílejte relevantní informace.

Co ještě bys poradila těm, kterým se nedaří oddělit práci od soukromí?

Osobně se snažím fungovat podobně jako bych chodila do práce. Dříve jsem někdy přišla do práce později a zdržela se déle. Vždy záleželo na tom, co bylo potřeba udělat. I teď se mi ne vždy daří skončit přesně na čas, ale snažím se. Na stole mám lampu, kterou záměrně po skončení pracovní doby vypínám. Připomíná mi, že je už čas věnovat se i jiným věcem.

Shodneme se na tom, že mezilidské vztahy a osobní kontakty jsou nenahraditelné. Co bys v tomto ohledu doporučila? Jak zůstat se spolupracovníky v kontaktu?

Simon Sinek, populární autor a inspirativní řečník, tvrdí: „Kultura = hodnoty + chování“. Nestačí říct, co jsou vaše hodnoty, rozhodují činy.

V Ebscu dbáme na osobní rozvoj. I teď podporujeme zaměstnance, aby na sobě pracovali. Čas, který by jinak strávili dojížděním, mohou například věnovat online kurzům, podcastům. Bavíme se o cílech, kterých mohou profesně dosáhnout. Vzájemně se motivujeme a inspirujeme.

Ve svém kalendáři jsem si každý týden vyhradila 30 minut. Ozvu se někomu z kolegů, s kým jsem dlouho nemluvila. Zajímám se, jak se mají, co dělají. Chybí mi náhodná setkání na chodbách kanceláře. Tohle je alespoň částečně způsob, jak být v kontaktu.

Život, jak jsme ho doteď znali, se změnil. Co dělá EBSCO pro udržení svojí firemní kultury?

Z aktuální studie společnosti Glassdoor vyplývá, že organizace, které mají dobře propracovaný onboarding si udrží zaměstnance o 82 procent déle a zvýší produktivitu až o 70 procent. To může být teď obtížné.

Abychom uvedli nové zaměstnance co nejlépe, uskutečnili jsme od začátku pandemie několik změn. Vytvořili jsme interní SharePoint ™ pro nábor manažerů a nových zaměstnanců s častými dotazy, videi a dalšími informacemi. Novým zaměstnancům zasíláme „uvítací balíček“. Mají k sobě kolegu, který jim v začátcích pomáhá.

Poslední rok je plný stresu. Jak si na novou situaci zvyknout a nezhroutit se?

Udělejte si čas na oběd. Jděte na pár minut ven. Mně osobně pomáhá meditace. Lépe se soustředím a napadají mě nové věci. Stáhla jsem si novou aplikace a každý den (někdy ráno, jindy večer) trávím meditací. Těch pár minut mi pomáhá myslet jasněji.

Jaké informační zdroje na podporu seberozvoje bys doporučila?

Je toho hodně. Například microlearningová platforma Accel5 od Ebsca, která nabízí stovky užitečných tipů formou krátkých videí a článků. Doporučit mohou například Accel5 video s Marshall Goldsmith, která zdůrazňuje rostoucí potřebu pozitivní zpětné vazby a uznání. Aplikovali jsem tento přístup i během některých našich online setkání. Naše schůzky tak končí vždy s úsměvem.

Také Harvard Business Review nabízí relevantní články a tipy. Sleduji jejich LinkedIn profil a odebírám některé jejich zpravodajů. YouTube je zas skvělý zdroj videí. Dozvíte se zde například, jak používat ankety v Microsoft Teams nebo zajímavé tipy pro lepší produktivitu práce.

COVID-19 zůstává nadále součástí našich životů, a tak prostřednictvím Accel5 nadále pracujeme na tom, abychom vám pomohli najít odpovědi na otázky související s osobním a profesním rozvojem. Vybrané materiály jsou nyní k dispozici zdarma.


Emily Hayden – EBSCO Information Services Talent Director
Emily má více než 25 let zkušeností v oblasti talent managementu, školení, projektového managementu a procesního řízení. Převážnou část své profesí dráhy spojila právě se společností EBSCO Information Services.

Accel5 COVID-19 videa a další informační zdroje

Share this: