Abychom vám mohli poskytnout lepší služby, používáme na webu cookies. Více informací najdete v našich zásadách ochrany soukromí.

Evoluce uživatelského rozhraní EBSCO Discovery Service

Datum publikace: 09-07-2020 Kategorie: Knihovny

Nové uživatelské rozhraní EBSCO Discovery Service (EDS) v sobě kombinuje personalizované možnosti vyhledávání, které dobře známe z populárních webů, a funkcionality typické pro služby knihovny.

Přístup. Vyhledávání. Výběr. Použití. To jsou čtyři základní fáze, kterými prochází uživatel při své virtuální cestě knihovnou. Podobně tomu je u služeb jako jsou Netflix, Amazon, Spotify nebo Google. Právě díky nim si většina z nás zvykla konzumovat obsah, který odpovídá individuálním požadavkům a představám. To se automaticky promítá do očekávání uživatelů knihovny. I oni chtějí služby na míru. A protože nechceme objevovat dříve objevené, rozhodli jsme se, že nejnovější verze EDS bude kombinovat populární personalizované možnosti vyhledávání a zároveň řadu funkcionalit, bez kterých se moderní dynamická knihovna v současné době neobejde.

PŘÍSTUP

Abychom zajistili bezproblémovou a bezpečnou autentizaci (ověření), podporujeme přihlášení prostřednictvím Ping, Okta nebo Microsoft ADFS. V okamžiku, kdy se uživatel dostane k požadovanému obsahu, který je v plném textu k dispozici na jiné platformě, OpenAthens jej přemostí bez nutností dalšího přihlašování.

Díky spolupráci s Google CASA a Univesal CASA mohou studenti procházet zdroje knihovny pohodlně také prostřednictvím rozhraní Google Scholar. Podobně tomu je i v LMS prostředí, například v Canvas.

VÝHLEDÁVÁNÍ

EDS je víc než discovery. Studentům zajišťuje přístup k informacím, které by bez možností pokročilého vyhledávání objevili jen stěží. Je to další kredit pro knihovnu, ale hlavně pro samotné uživatele, kteří tak postupně získávají další vědomosti a seznamují se s pokročilými možnosti vyhledávání jako například v Inspec.

Základem studijních možností EDS je Knowledge Graph. Stojí za ním tým expertů se specializací na konkrétní předměty. Knowledge Graph zajišťuje kvalitní výsledky vyhledávání i tehdy, kdy dotaz není přesný. Mapuje synonyma, předmětové slovníky, přirozený jazyk ve více než 280 jazycích a dialektech. Lidé z celého světa tak mohou zadat do vyhledávacího pole dotaz v mateřském jazyce a spolehnou se na to, že budou mít k dispozici ty nejlepší výsledky.

Tady je konkrétní příklad. Uživatel zadá do vyhledávacího pole slovo „java“, EDS se nejprve zeptá, zdá má na mysli ostrov, programovací jazyk, případně kávu. Poté zajistí odpovídající seznam výsledků.

Knowledge Graph rozpozná různé významy slov. Jeho předností je i to, že rozumí vztahům mezi tématy a ty srozumitelně předkládá prostřednictvím vizuálního zobrazení – Concept Map.

Uveďme si i tady příklad. Ve vyhledávacím poli je uvedeno „Itálie“. Ve vizuálu je „Italie“ ve středu, jednotlivé paprsky pak odkazují na související témata jako jsou „Řím“, „Alpy“ a další. Jedná se v podstatě o nápovědu, která pomáhá vyhledávání upřesnit.

EDS je víc než discovery nástroj. Studentům zajišťuje přístup k informacím, které by bez možností pokročilého vyhledávání objevili jen stěží.

VÝBĚR

Po zadání vyhledávacího dotazu má uživatel během chvilky k dispozici výsledky vyhledávání. Peer reviewed články jsou v seznamu zvýrazněny. Ty, které se uživateli líbí nejvíce, si může označit hvězdičkou a kdykoli se k nim vrátit.

POUŽITÍ

EDS umožňuje uživateli pracovat přímo z výsledného seznamu vyhledávání. Uživatel může přidávat vybrané položky do svých projektů, sdílet odkazy či stahovat bez nutnosti otevření samotného článku. V EDS k tomu má dispozici záložku „My Dashboard“.

MOHLO BY VÁS JEŠTĚ ZAJÍMAT

EBSCO spouští nové uživatelské rozhraní EDS postupně, v závislosti na tom, jak jsou konkrétní zákazníci připraveni. Stávající zákazníci získají simultánní přístup k nové i stávající verzi. Mají tak čas se s novým prostředím seznámit. Přechod na nové UI rozraní nevyžaduje migraci dat. Naši noví zákazníci budou mít k dispozici nové UI prostředí automaticky.

Tady můžete do nového uživatelského prostředí EDS nahlédnout.

Share this: