Abychom vám mohli poskytnout lepší služby, používáme na webu cookies. Více informací najdete v našich zásadách ochrany soukromí.

Kreativita v knihovnách

Datum publikace: 14-05-2019 Kategorie: Knihovny

Kreativita je stále častěji diskutovaná také v souvislosti s digitálními technologiemi. Děti vyrůstající s mobilními telefony v ruce často vnímají svět trochu černobíle. Jak nedávno zaznělo v pořadu ČT Hyde Park Civilizace z úst profesorky Oxfordské univerzity Susan Greenfieldové, plochost a jednoduchost digitálních vztahů bude mít jednou za následek problémy ve skutečném světě. Dle lékařských pozorování dávají některé trendy profesorce Greenfieldové bohužel za pravdu už dnes.

Ale zpět ke kreativitě. Ta může v situacích, kdy nelze aplikovat předem naučený postup, vést k neotřelým nápadům a řešením. Nelze ji naučit, pouze rozvíjet. Pracuje jako sval: když ho přestanete trénovat, ochabne. A protože knihovny nejsou zdaleka jen půjčovnami knížek, ale také důležitými kulturními a komunitními centry, jsou v nich kreativitě dveře většinou otevřeny dokořán!

„Lidé, kteří se ve světě neztratí, jsou lidé, kteří zvednou hlavu a rozhlédnou se po tom, co chtějí. A když to nenajdou, vytvoří to.“

G. B. Shaw

Co je to Maker Space

Maker Space, Hacker Space, ThinkLab… zkrátka dílna. Prostor, kde můžete popustit uzdu vaší fantazii. Místo pro vaše nápady, jejich sdílení a tvořivou práci. V rámci knihovny nabízí možnost pro pořádání různých workshopů a kreativních dílen nejen pro uživatele, ale i širokou veřejnost.

Příklady z praxe

Dílnu najdete například v Ústřední knihovně v Praze na Mariánském náměstí. Využijete ji pro prezentaci projektů, nových knih, veřejná čtení, nebo hraní deskových her. Fakulta informačních technologií ČVUT pro změnu nabízí laboratoř 3D tisku. Studenti si zde mohou vytvářet a tisknout vlastní projekty. V knihovnách ve světě jsou 3D tiskárny namátkou ve Whitby Public Library v Kanadě nebo v Denver Public Library v USA. Pokud víme, v českých knihovnách se o 3D tiskárnách zatím pouze diskutuje.

Inspirace ze zahraničí

Pokud také ve vaší knihovně o kreativní dílně uvažujete, můžete se inspirovat například na webu MaKit. Najdete zde tipy, jak k projektu Maker Space přistupovat – od prvotního návrhu až po samotnou realizaci a následnou propagaci.

Závěrem ještě několik tipů na vybavení dílny v angličtině

Pochlubte se

Máte-li u vás v knihovně kreativní dílnu, budeme rádi, pokud s námi budete vaše nápady sdílet.

Napište nám

Share this: