Abychom vám mohli poskytnout lepší služby, používáme na webu cookies. Více informací najdete v našich zásadách ochrany soukromí.

Nejnovější vývoj EDS pomáhá studentům rozšířit obzory

Datum publikace: 23-04-2021 Kategorie: Knihovny

Nejnovější vývoj služby EBSCO Discovery Service ™ pomáhá studentům zlepšit informační dovednosti a najít obsah, který potřebují. Jak konkrétně, se dozvíte v tomto článku.

EBSCO Discovery Service ™ (EDS) nabízí řešení pro vyhledávání informací napříč tištěnými a digitálními fondy knihovny.

Nově má EDS kompletně přepracované uživatelské rozhraní, které optimalizuje vyhledávání, výběr a využití knihovních zdrojů. Nové EDS nabízí podobné funkcionality, které studenti dobře znají z platforem jako jsou Spotify™, Netflix™ a Google™. Studenti a ostatní uživatelé knihovny tak mohou využít například osobní složku, uložit oblíbené informace a sdílet je s ostatními.

Nová verze EDS umožňuje studentům přístup ke knihovním fondům, ať jsou kdekoli a z libovolného zařízení. S autorizací prostřednictvím Ping, Okta a Microsoft ADFS se uživatelé mohou bezpečně přihlásit odkudkoli. Pokud najdou odkazy na obsah na jiných platformách, OpenAthens je přemostění bez nutnosti opětovného přihlašování.

Díky Google CASA™ a Universal CASA mohou studenti, kteří začnou s vyhledáváním v Google Scholar™, kliknout na EBSCOhost® a získat okamžitě plný text (pokud je k dispozici). Díky integraci výukové platformy s LTI-1.3 (Learning Tools Interoperability) se studenti mohou dostat k EBSCO obsahu přímo ze svého LMS (Learning Management System), jako jsou Canvas ™, Moodle ™ nebo Blackboard ™. Znovu přihlašovat se nemusí – jsou autorizováni na úrovni LMS.

Snadný přístup je ústřední součástí nového prostředí EDS. Zásadní je ale také přístupnost. Během vývoje jsme od začátku spolupracovali s Caroll Center for the Blind. Vzniklo tak rozhraní, které slouží nejen konkrétním potřebám uživatelů se speciálními potřebami, ale i ostatním uživatelům. EBSCO dodržuje nejvyšší standardy pro přístupnost a pracuje na dosažení standardu WCAG 2.1 AA.

Hlavním cílem EDS není pouze pomoci studentům najít požadované informace. EDS rozšiřuje vyhledávání a pomáhá studentům najít materiály, který by jinak nenašli.

Podstata spočívá v EDS Knowledge Graph. Jedná se o znalostní graf, který byl vyvinut ve spolupráci s oborovými specialisty. Vychází z celé řady předmětových rejstříků. Jednoduchý vyhledávací dotaz vede k celé řadě jiných souvisejících témat. Studenti tak nemusí být odborníky, aby našli nejdůležitější informace.

Znalostní graf vytváří spojení mezi novými datovými sadami s použitím přirozeného jazyka, rozsáhlou odbornou slovní zásobou a velkým množstvím synonym a konceptů ve více než 280 jazycích a dialektech. To optimalizuje výsledky vyhledávání a relevancy-ranking v EBSCOhost a EDS a zároveň umožňuje uživatelům z celého světa snadno vyhledávat informace v rodném jazyce.

Znalostní graf může také pomoci najít souvislosti mezi tématy pomocí konceptové mapy. Konceptová mapa je vizuální zobrazení vztahů mezi souvisejícími tématy. Studentům pomáhá objevit souvislosti, které nemusí být okamžitě patrné v lineárním seznamu výsledků.

Poté co student zadá svůj dotaz do konceptové mapy, znalostní diagram nabídne seznam možností v rozbalovacím menu. Student tak může svůj dotaz upřesnit. Pokud například hledá výraz „band“, EDS nabídne různé významy tohoto slova a student si tak může vybrat, zda má na mysli hudební skupinu, nebo rozsah frekvencí. Neexistuje jeden jediný „správný“ vyhledávací dotaz. Studenti mohou vyhledávat v EDS vlastními slovy a vždy získat nejlepší výsledky.

Ještě jeden příklad. Výraz „Francie“ zobrazí v konceptové mapě malý obraz Francie s několika paprsky k příbuzným výrazům jako jsou „Paříž“, „Riviéra“ nebo „Alpy“. Ty navrhují uživateli další témata. Poté může snadno zopakovat své vyhledávání pomocí vylepšeného dotazu. Tento přístup pomáhá upřesnit dotazy a zároveň zlepšit informační dovednosti uživatele.

Nové rozhraní EDS nabízí moderní zobrazení výsledků. K dispozici je funkce „Like“, kterou lze použít k označení položek a jejich uložení pro pozdější použití. Studenti mohou exportovat bibliografické záznamy, přidat zdroje do projektů, sdílet je s ostatními a stahovat – to vše bez nutnosti otevírání článku.

Studenti si mohou vybrat formát citace. Zkopírovat bibliografické záznamy a exportovat je do nástrojů jako jsou Zotero ™ a NoodleTools ™ a poslat je e-mailem. Mohou také vytvořit odkazy ke sdílení na jiných platformách.

Články lze otevírat ve formátu PDF nebo HTML. V prohlížeči je vidět, kolik kopií titulu má knihovna k dispozici a zda se titul aktuálně používá.

Aktualizovaná verze EDS zahrnuje také novou čtečku elektronických knih. To nabízí plně přístupné uživatelské prostředí pro e-knihy ve formátu EPUB (HTML) i PDF a umožňuje studentům exportovat, sdílet a stahovat přímo ze seznamu výsledků. Pokud si nechcete stáhnout celou e-knihu, můžete v prohlížeči přejít do příslušných kapitol e-knihy a stáhnout pouze část.

Knihovny, které používají Full Text Finder ™, mají nové uživatelské rozhraní Publication Finder ™, ve kterém lze vyhledávat abecedně podle databáze a podle oboru. K dispozici je vyhledávací pole pro rychlé a snadné získání titulů.

EBSCO zavádí nové uživatelské rozhraní EDS v několika fázích. Stávající zákazníci budou mít zpočátku přístup ke starší i nové verzi současně, což jim umožnuje se s novými funkcionalitami dobře seznámit. Vzhledem k tomu, že nové uživatelské rozhraní je založené na stávajících konfiguracích profilů EDS, není pro přechod nutná žádná migrace. Stávající zákazníci mohou po úvodní testovací fázi začít s novým rozhraním. Noví zákazníci budou mít nové rozhraní EDS k dispozici od začátku.

Nová verze EDS poskytuje uživatelům relevantní, přesně a důvěryhodné informace z rozsáhlé znalostní báze prostřednictvím moderních vyhledávacích technologií. Nově kombinuje technologie s inovativním uživatelským rozhraním, které pomáhá studentům rozšířit jejich výzkumné dovednosti a maximálně využít vše, co jim knihovna nabízí.

Podívejte se na video v angličtině a zjistěte, jak nová verze EDS funguje, a jak může studentům usnadnit jejich práci a rozšířit obzory.

Přehrát EDS video

Share this: