Abychom vám mohli poskytnout lepší služby, používáme na webu cookies. Více informací najdete v našich zásadách ochrany soukromí.

První univerzitní knihovna na platformě FOLIO je ze Švédska

~ Chalmers University of Technology dokončila implementaci open source knihovního systému FOLIO ~

IPSWICH, Mass. - 21. října 2019; Chalmers University of Technology nově spravuje veškeré elektronické a tištěné zdroje knihovny prostřednictvím open source platformy FOLIO. Hostingové služby zajišťuje společnost EBSCO Information Services (EBSCO). 

FOLIO je open source platforma, která vzešla ze společné iniciativy knihovníků, poskytovatelů služeb a vývojářů. Švédská univerzita se do projektu zapojila jako první beta partner FOLIO v roce 2017. Od té doby úzce spolupracovala s EBSCO na jednotlivých fázích testování, implementace a nyní i samotném provozu.

Nejprve bylo nutné zajistit zprovoznění modulu ERM (Electronic Resource Management). Následně mohla knihovna odpojit stávající integrovaný knihovní systém (ILS), resp. implementovat základní balíček FOLIO služeb. Nově tak univerzitní knihovna zajišťuje výpůjční služby, akvizici, katalogizaci, veškerou správu elektronických zdrojů včetně licencí a evidence smluv na jednom místě. Zároveň má prostřednictvím FOLIO k dispozici služby OpenAthens, GOBI®, EBSCO Holdings IQ, EBSCO Discovery Service™ (EDS), včetně systému LIBRIS – souborného katalogu Švédska a samoobslužného výpůjčního protokolu knihovny. 

„Pro úspěšnou migraci dat bylo zásadní, že knihovníci byli na změnu připraveni,“ říká Marie Wenanderová, vedoucí informačních zdrojů Chalmers University a dodává: „Členové implementačního týmu EBSCO nám pomohli celou migraci dat dobře zorganizovat. Byla to pro nás nová zkušenost a hodně jsme se toho naučili. Samotný přechod na novou platformu tak mohl proběhnout hladce i za plného provozu.“ 

Gar Sydnor, Senior Vice President for Analytics and Hosting Services z EBSCO Information Services, doplňuje: „Chalmers University má rozsáhlé fondy, které tvoří především elektronické zdroje. Měli jsme tak možnost modul FOLIO ERM dobře otestovat a ujistit se, že integrace s EBSCO discovery službami proběhne naprosto hladce. Velký dík patří také Open Library Environment (OLE) a to konkrétně za jejich aktivní zapojení v rámci FOLIO komunity. 

FOLIO je open source knihovní platforma se zaměřením na inovace v oblasti knihovních systémů a služeb. Novým způsobem podporuje tradiční funkce knihovny, jako jsou výpůjční služby, akvizice a katalogizace. Zároveň nabízí prostor pro další rozvoj. FOLIO je platforma postavena na architektuře mikroslužeb, která umožňuje přizpůsobit jednotlivé části systému v závislosti na změnách technologií a požadavků instituce. Knihovny mají možnost spravovat FOLIO samostatně, nebo ve spolupráci s externími dodavateli. Do FOLIO komunity se může zapojit kdokoli, ať už poskytnutím praktických zkušeností, tvorbou kódu, nebo se zájmem o informace. 
www.folio.org

Chalmers Universtiy of Technology je švédská universita se sídlem v Gőteborgu. Studuje zde zhruba 10 000 studentů technických oborů a pracuje cca 3 100 zaměstnanců. 
www.chalmers.se/en/
 
EBSCO Information Services (EBSCO) je předním dodavatelem odborných informačních zdrojů a služeb pro knihovny, vědecké instituce, obchodní společnosti a nemocnice po celém světě. Prostřednictvím široké nabídky online databází, eKnih, časopisů a služeb typu discovery zajišťuje uživatelům pohodlný přístup k relevantním a spolehlivým informacím. Produkty, služby a technologie od EBSCO využívají miliony koncových uživatelů a desítky tisíc institucí po celém světě.
EBSCO Information Services je divizí EBSCO Industries Inc., jedné z největších soukromě vlastněných společností v USA, z více než 75. letou historií.  Od roku 2000 má EBSCO zastoupení pro střední, východní a jihovýchodní Evropu také v České republice. 
www.ebsco.com

Kontakt: Markéta Sejkotová, msejkotova@ebsco.com