Wykorzystujemy pliki cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z naszych stron internetowych. Aby dowiedzieć się jak używamy plików cookies, przeczytaj naszą Politykę Prywatności

Badania nielinearne i rozpraszacze uwagi, czy jak EDS pozwala wybrać ścieżkę badawczą

Opublikowany 15-09-2020 w dla Bibliotek

Nowy interfejs użytkownika EBSCO Discovery Service™ (EDS) umożliwia wybranie własnej ścieżki w procesie badawczym.

“Puk-puk.”
“Kto tam?”
“To ja, skupienie.”
“Siadaj, rozgość się.”
“Nie, nie, ja tylko na minutkę…”

Przyznajmy to. Podczas gdy nasze urządzenia cyfrowe umożliwiają wielozadaniowość, one również zabierają nam więcej czasu, niż chcielibyśmy przyznać.

Za przykład weźmy ten artykuł, który właśnie czytasz. Nierealne jest wręczy, aby można było przeczytać go bez wysłania SMSa, rozmowy telefonicznej lub czatu wideo do odebrania, w międzyczasie.

Prawdopodobnie na ekranie masz otwartych kilka plików roboczych, nad którymi aktualnie pracujesz. A tona e-maili, na które próbujesz odpowiedzieć, wciąż Cię przygniata. Ponadto, nie zapominajmy, że jesteś w trakcie spotkania Zoom, próbujesz zamówić artykuły spożywcze, ustalasz listę utworów do odsłuchania, płacisz rachunki, czytasz wiadomości i dodatkowo sprawdzasz swoje kanały Facebook, Twitter i Instagram.

Każdy jest wyposażony w technologię, ale realnie nie ma na nią czasu. Spędzenie kilku minut - nie mówiąc już o godzinach - na każdym pojedynczym zadaniu zdaje się być aktualnie pieśnią przeszłości.

Co to oznacza dla wyszukiwania? Jeśli wyszukiwanie źródeł w bibliotece zawsze oznaczało wyczyszczenie kalendarza na całe popołudnie, a Ty po prostu nie masz już komfortu posiadania wolnego czasu, to w jaki sposób zrealizujesz swoje badania?

Biorąc pod uwagę żonglerkę, którą wszyscy obecnie wykonujemy w erze stałego, wirtualnego połączenia oraz stale rosnącą liczbę narzędzi cyfrowych, które wymagają naszej uwagi, nowe EBSCO Discovery Service zostało zaprojektowane specjalnie po to, aby Ci w tym pomóc.

Zamiast traktować proces wyszukiwania jako pojedyncze, monolityczne zadanie, które musi być przeprowadzone „za jednym posiedzeniem” w bibliotece, EBSCO udostępnia narzędzia, które pomagają w prowadzeniu badań w sposób modułowy, wielokierunkowy, który można przeprowadzić w miarę możliwości czasowych. Ten styl pracy nazywany jest “badaniami nielinearnymi”. EDS jest zbudowany, aby realizować nielinearne badania poprzez umożliwienie rozpoczęcia i zakończenia pracy w dowolnym miejscu i momencie, i ułatwia poruszanie się między telefonem, tabletem i komputerem.

Aplikacja mobilna firmy EBSCO pozwala na rozpoczynanie i kończenie badań oraz pobieranie artykułów i e-booków w trakcie wykonywania wielu zadań w podróży. Interfejs EDS umożliwia zapisanie tych badań w chmurze, dzięki czemu zawsze można je kontynuować tam, gdzie zostały przerwane, niezależnie od tego, z jakiego urządzenia korzystasz. Oznacza to, że masz do dyspozycji przenośne, spersonalizowane miejsce pracy, a także wielonarzędziowy, wielośrodowiskowy przepływ badań, z którego możesz korzystać w dowolnym miejscu i czasie.

Oprócz udogodnienia, które możemy nazwać “biblioteką w twojej kieszeni”, firma EBSCO przeprojektowała interfejsy wszystkich narzędzi tak, aby można było łatwo pracować na dowolnym etapie procesu badawczego. Nie trzeba już zaczynać od tego, co tradycyjnie uważano za początek i pracować aż do końca.

Może masz już jakieś źródła i chcesz na ich bazie budować dalsze rozdziały. Być może przyjaciel lub kolega przekazał ci link. Wprowadzenie ich do EDS jest niezwykle proste. Cytowanie - tradycyjnie żmudna praca - jest również proste i możesz dodać je, kiedy tylko będzie to dla Ciebie najłatwiejsze. Co więcej, można nawet “polubić” wyniki za pomocą prostego kliknięcia, zapisując je i skorzystać z nich w przyszłości, kiedy znajdziesz na nie czas.

Zasadniczo, możesz zestawiać kroki w projekcie badawczym, jakkolwiek uznasz to za stosowne.
Biorąc pod uwagę, że trajektoria życia codziennego również stała się nielinearna, EDS uznaje, że wyszukiwanie nie powinno ograniczać się do starego, prostego podejścia.

Poznaj ewolucję EDS, aby zobaczyć, jak możemy stać się częścią Twojego wielozadaniowego, cyfrowego świata i jak umożliwiamy Ci elastyczność w badaniach.

Share this: