Wykorzystujemy pliki cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z naszych stron internetowych. Aby dowiedzieć się jak używamy plików cookies, przeczytaj naszą Politykę Prywatności

Cztery sposoby wspierania zdalnej nauki poprzez projektowanie stron internetowych biblioteki

Opublikowany 08-09-2020 w dla Bibliotek

Stworzenie idealnego środowiska do nauki zdalnej oznacza zbadanie, w jaki sposób można ulepszyć projekt strony internetowej biblioteki, aby wspierać jej użytkowników.

Pandemia COVID-19 dostarczyła wielu lekcji, szczególnie pokazując jak ważna jest płynność działania. W związku z tym, że w tych bezprecedensowych czasach wciąż pojawiają się pytania o najlepsze metody kształcenia uczniów na odległość, biblioteki badają, jak najlepiej służyć użytkownikom w ich zdalnej lub częściowo zdalnej pracy.

Aby zaspokoić potrzeby uczniów i szkół doświadczających nauki na odległość, biblioteka musi znaleźć sposoby, aby dostosować się do wielu zmiennych. Główna ścieżka w tej misji polega na optymalnym zaprojektowaniu strony internetowej biblioteki.

Projektowanie stron internetowych w bibliotece tradycyjnie jest przemyślane poprzez podstawowe elementy, takie jak architektura informacji, aplikacje wizualne, język i czcionki. Dziś jednak nowoczesne projektowanie stron internetowych w bibliotece sięga daleko w przeszłość do fundamentów i estetyki w innych kluczowych obszarach, takich jak integracja, konfiguracja wyszukiwania, metody uwierzytelniania i aplikacje mobilne.

Na początek, podstawy

Według badania EBSCO dotyczącego przepływu pracy badawczej studentów, 40 procent studentów ocenia swoje strony internetowe w bibliotece jako umiarkowanie lub bardzo trudne, a 15 procent nigdy z nich nie korzysta. Komplikacje te nasilają się jeszcze bardziej, gdy student zdalnie odwiedza stronę internetową biblioteki. Podstawy projektowania stron internetowych w bibliotece są niezbędne do stworzenia optymalnego doświadczenia użytkownika. Obejmuje to zorganizowaną architekturę informacji, atrakcyjny projekt wizualny, który uwzględnia urządzenia i wymagania dotyczące dostępności, oraz jasny, zwięzły język, który jest krótki i zorientowany na działanie.

Idąc o krok dalej, projektowanie stron internetowych biblioteki musi być zrównoważone. Bez względu na zmiany, ulepszenia i aktualizacje platform zewnętrznych, strona internetowa biblioteki powinna działać z pełną prędkością i skalą, niezależnie od urządzenia czy przeglądarki. Zrównoważony rozwój jest kluczem do tego, aby strony internetowe biblioteki w dalszym ciągu spełniały potrzeby zdalnego nauczania i aby personel nie był pochłonięty dodatkową pracą techniczną, na którą może nie być przygotowany.

Integracje uwierzytelniające

COVID-19 zmienił krajobraz tego, jak pracujemy i uczymy się. Użytkownicy zdalni potrzebują łatwego i bezpiecznego dostępu do wszystkiego, co biblioteka ma do zaoferowania. Jednak dużym wyzwaniem dla pracowników biblioteki jest poleganie na zespole informatycznym lub stronie zewnętrznej w zakresie konfiguracji i wdrażania metod uwierzytelniania. Korzystanie z platformy internetowej biblioteki, w której pracownicy biblioteki mogą łatwo skonfigurować pojedyncze logowanie za pomocą panelu administracyjnego strony internetowej, zmniejsza znaczne koszty ogólne, oszczędza czas i pozwala uniknąć nieplanowanych kosztów. Ponadto, platformy stron internetowych bibliotek powinny umożliwiać personelowi wybór najlepszej integracji uwierzytelniania - po raz kolejny zapewniając płynną i zrównoważoną stronę internetową, która spełni wszystkie potrzeby związane z nauką zdalną.

Tworzenie kolekcji

Biblioteki dostrzegają potrzebę integracji katalogów, otwartych zasobów i zasobów do nauki na odległość. Wraz z rosnącą potrzebą szybkiego gromadzenia nowych informacji, strona internetowa biblioteki może stać się miejscem, w którym można łączyć koncepcje i publikować aktualizacje w czasie rzeczywistym. To oczywiście oznacza znalezienie platformy internetowej, która jest zaprojektowana specjalnie na potrzeby biblioteki. Platforma, która może przyjąć kolekcję biblioteki, zastosować metadane poziomu bazowego do szybkiego katalogowania i wdrożyć technologię inteligentnego wyszukiwania w celu włączenia kolekcji wraz z wynikami z usług wyszukiwania, katalogów i innych. Taka strona internetowa zwiększa wykorzystanie zasobów i zapewnia szeroki zakres i głębię informacji dla osób uczących się na odległość.

Aplikacje mobilne - konieczność, czy wybór

W badaniu EBSCO User Research z 2019 r. stwierdzono, że użytkownicy biblioteki używają aplikacji mobilnych do badania i porządkowania treści. Użytkownicy bibliotek o długoterminowych potrzebach - ci, którzy pracują nad pracą dyplomową lub publikacją - są bardziej skłonni do korzystania z aplikacji mobilnych w swoich badaniach. Rozważenie odrębnej strategii mobilnej z dodaną aplikacją mobilną pozwala na zachowanie ciągłości i poprawę wrażeń użytkowników. Bardziej zaawansowane aplikacje mobilne mogą pozwolić użytkownikom biblioteki na przeglądanie katalogu, umieszczanie zasobów i przeglądanie szczegółów konta.

Niezależnie od przyczyn, trendów czy aktualnej sytuacji na świecie, stworzenie silnej strony internetowej biblioteki i zapewnienie optymalnego dostępu zdalnego pozwala bibliotekom być elastycznymi poprzez szybkie reagowanie na potrzeby użytkowników, dopasowanie do oczekiwań studentów, zwiększenie wykorzystania zasobów i udowodnienie ich wartości. Dowiedz się, w jaki sposób Stacks może pomóc Twojej bibliotece w zaspokojeniu potrzeb związanych ze zdalną nauką - na dziś i nie tylko.

Dowiedz się więcej

Share this: