Wykorzystujemy pliki cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z naszych stron internetowych. Aby dowiedzieć się jak używamy plików cookies, przeczytaj naszą Politykę Prywatności

Dziesięć najlepszych podsumowań książek biznesowych od Accel5 w 2020 r.

Opublikowany 07-01-2021 w dla Biznesu

Podsumowując rok 2020, opracowaliśmy listę dziesięciu najczęściej czytanych podsumowań książek biznesowych od Accel5®. Te ekskluzywne streszczenia obejmują aktualne tematy związane z przywództwem, pracą zdalną, zarządzaniem stresem oraz różnorodnością i włączeniem społecznym.

Każdego roku zespół Accel5® zestawia najczęściej czytane streszczenia książek biznesowych z ostatnich 12 miesięcy. Wyjątkowe wyzwania roku 2020 to nowe, przyspieszone praktyki biznesowe i zmiana środowiska pracy, jakie znamy.

Aktualna lista 10 najchętniej czytanych publikacji podkreśla tematy związane z przywództwem, pracą zdalną, zarządzaniem stresem, różnorodnością i integracją. Dowiedz się, co czytają profesjonaliści biznesowi na całym świecie, aby sprostać wyzwaniom, zachować produktywność i zbudować kompetencje miękkie w tych bezprecedensowych czasach.

„The First 90 Days”, Michael D. Watkins

Ta zaktualizowana i rozszerzona wersja tego, co zostało nazwane “bibilią wdrożeń”, oferuje wskazówki dotyczące przyjęcia efektywnego planu zmiany przywództwa. W „The First 90 Days” Michael D. Watkins wyjaśnia, jak zdiagnozować różne rodzaje zmian, dopasować strategię do sytuacji i szybciej osiągnąć punkt zwrotny, zapewniając wczesne zwycięstwa, negocjując sukces i budując koalicje wspierające. Omówiono w niej również różnicę pomiędzy pozytywnymi cyklami, które pomagają liderom odnieść sukces, a złymi cyklami, które skazują ich na porażkę. Każdy rozdział obejmuje etap, który liderzy biznesowi powinni rozpocząć podczas 90-dniowego okresu przejściowego.

“The 7 Habits of Highly Effective People”, Stephen R. Covey

Dzisiejszy złożony i współzależny świat jest nękany przez liczne wspólne ludzkie wyzwania. Należą do nich strach, niepewność, poczucie winy, beznadzieja, egoizm, konflikt, osobista stagnacja i brak równowagi życiowej. Wyzwania te, przenikające wszystkie aspekty życia, mają głęboki wpływ na efektywność osobistą i zawodową. W swojej słynnej książce “The 7 Habits of Highly Effective People” Stephen R. Covey proponuje podejście zorientowane na zasady przy podejmowaniu takich wyzwań. The Seven Habits” nie są “szybkim rozwiązaniem”, ale długoterminowym zobowiązaniem do przestrzegania uniwersalnych zasad, które mogą zmaksymalizować osobisty i zawodowy sukces oraz szczęście. Nawyki te, oparte na podejściu do zmian “od wewnątrz do zewnątrz”, wymagają opanowania samego siebie (nawyki od pierwszego do trzeciego) przed opanowaniem relacji z innymi (nawyki od czwartego do szóstego). Zwyczaj siódmy odnawia pierwszą szóstkę i oferuje prawdziwą niezależność i zdolność do wzajemnej zależności.

„Deep Work”, Cal Newport

Dzisiejsze środowisko biznesowe oparte na wiedzy pracowników cechuje się wysokim poziomem rozproszenia uwagi, w dużej mierze z powodu rozprzestrzeniania się narzędzi sieciowych, takich jak poczta elektroniczna i media społecznościowe. Rozpraszają one naszą uwagę i prowadzą do spędzania nadmiernej ilości czasu na wykonywaniu płytkiej pracy - pracy, która wnosi niewielką prawdziwą wartość dodaną. Praca głęboka - czynności wykonywane w stanie skoncentrowanej koncentracji - wnosi największą wartość do organizacji i przyczynia się do naszego rozwoju osobistego i zawodowego, sukcesu i spełnienia. W swojej książce „Deep Work” Cal Newport wyjaśnia, w jaki sposób można przezwyciężyć rozproszenie uwagi, skrócić czas poświęcany na płytką pracę i sprawić, że głęboka praca stanie się bardziej dominującą częścią życia, prowadząc do większych osobistych i zawodowych osiągnięć oraz satysfakcji.

„The Nonverbal Advantage”, Carol Kinsey Goman

Przedsiębiorcy, którzy nie doskonalą swoich umiejętności komunikacji niewerbalnej, szybko stają się niekonkurencyjni na dzisiejszym rynku. Nowa i zaawansowana technologia wideokonferencji wymaga biegłej znajomości mowy ciała, ponieważ komunikacja jest coraz częściej postrzegana, a nie czytana. Funkcjonariusze organów ścigania i inni specjaliści przechodzą specjalne szkolenie w zakresie zauważania mimowolnych gestów i innych niewerbalnych wskazówek, które zdradzają dyskomfort, niepewność, powściągliwość i inne nastroje. Dla profesjonalistów biznesu doskonalenie takich umiejętności przekłada się na skuteczniejsze negocjowanie kontraktów, blefowanie i zamykanie transakcji. Książka Carol Kinsey Goman „The Nonverbal Advantage” czyni budowanie kompetencji czytania języka ciała łatwo dostępnym.

Ludzie czytają i analizują mimikę twarzy i gesty natychmiast i nieświadomie, dlatego pierwsze wrażenia mają ogromne znaczenie, ale mogą też wprowadzać w błąd. Goman pokazuje w swojej książce, jak zarejestrować i przefiltrować te wrażenia, by móc prawidłowo odczytać każdą sytuację. Ponadto wyjaśnia, jak kształtować własne zachowanie i postawę, by wywrzeć korzystne pierwsze wrażenie.

„How Will You Measure Your Life?”, Clayton M. Christensen, James Allworth, Karen Dillon

W książce “How Will You Measure Your Life?” Clayton M. Christensen, James Allworth i Karen Dillon wyszczególniają szereg wskazówek, które pomogą znaleźć sens i szczęście w życiu - zarówno osobistym, jak i zawodowym. Poprzez analizę serii pytań, począwszy od znalezienia satysfakcji w życiu, a skończywszy na trzymaniu się z dala od więzienia, autorzy przedstawiają teorie, które mają na celu pomóc odpowiedzieć na wiele życiowych wyzwań, które pojawiają się każdego dnia.

Aby móc budzić się każdego dnia z poczuciem szczęścia w związku z możliwościami, jakie przed nami stoją, konieczne jest, aby jednostki zbudowały strategię, która to umożliwi. W końcu strategia polega po prostu na określeniu celu, a następnie zaplanowaniu, jak do niego dotrzeć.

„Just Listen”, Mark Goulston

Choć pozornie prosty akt komunikacji jest dla ludzi tak naturalny jak oddychanie i jedzenie, psycholog Mark Goulston, autor książki „Just Listen”, przyznaje, że właśnie tu można spotkać się z niepowidzeniem. Niezależnie od tego, czy zadanie polega na kontakcie z wrogim pracownikiem, negocjacjach ze złośliwym współmałżonkiem, czy też dogadywaniu się z toksycznym przełożonym, każda jednostka od czasu do czasu natyka się na kogoś, kto nie jest łatwo “osiągalny”. Opierając się na dwudziestoletniej karierze w psychologii, Goulston oferuje proste techniki mające na celu zmiany złych, zdenerwowanych, trudnych ludzi w uważnych słuchaczy, a nie ich unikania. Rezultatem jest podręcznik komunikacji mający zastosowanie w każdej relacji dorosłego życia, od kontaktów z przyjaciółmi i współpracownikami biznesowymi po kontakty z partnerami, rodzicami i trudnymi dziećmi.

„We Can’t Talk about That at Work!”, Mary-Frances Winters

Rozmowy na tematy związane z polaryzacją w miejscu pracy mogą mieć negatywny wpływ na wydajność, zaangażowanie, współpracę i utrzymanie, ale te koncepcje tabu muszą zostać przedyskutowane, aby spowodować znaczące zmiany w świecie i miejscu pracy. Wielu liderów chce zachęcić swoich pracowników do autentycznych rozmów na takie tematy, jak rasizm, ksenofobia, islamofobia, konserwatyzm i homofobia, aby sprzyjać wzajemnemu zrozumieniu, ale brakuje im do tego odpowiednich kompetencji. W “We Can’t Talk about That at Work!” Mary-Frances Winters pokazuje liderom, jak tworzyć bezpieczne przestrzenie do zaangażowania i zachęcać do otwartego dialogu, który jest niezbędny do budowania zaufania i zrozumienia w miejscu pracy.

“The Time Cleanse”, Steven Griffith

Czas jest naszym najcenniejszym, najbardziej wartościowym i ograniczonym towarem - i kluczem do trwałego szczęścia i sukcesu. Jak w swojej książce “The Time Cleanse” wykazał Steven Griffith, The Time Cleanse™ to sprawdzony system, który pokazuje, jak można zrobić więcej, uzyskać więcej i więcej skorzystać, zmieniając swój związek z czasem. Pomoże Ci on odzyskać 20 godzin tygodniowo lub więcej wolnego czasu na swoje życie, biznes i relacje. Dowiedz się, jak możesz wycisnąć każdą kroplę produktywności z każdej godziny dnia, aby zyskać swobodę robienia tego, co chcesz, kiedy chcesz.

„90 Seconds to a Life You Love”, Joan I. Rosenberg

Zaufanie nie jest zaraźliwe, ale w książce „90 Seconds to a Life You Love” Joan I. Rosenberg dostarcza prostą formułę, którą można wykorzystać do rozwinięcia pewności siebie, siły emocjonalnej i poczucia własnej wartości. Decydując się na bycie obecnym, będąc gotowym tolerować trudne emocje i doświadczając jedną (lub więcej) 90 sekundową falę doznań cielesnych, możesz połączyć się z witalnością życia. W ciągu zaledwie 90 sekund, formuła resetu może pomóc Ci przyspieszyć trwałą osobistą transformację i zbudować autentyczne życie, którego pragniesz.

„The Emotionally Intelligent Leader”, Daniel Goleman

Artykuły Daniela Golemana w Harvard Business Review wprowadziły świat biznesu w ideę inteligencji emocjonalnej. „The Emotionally Intelligent Leader” łączy trzy z najbardziej znanych artykułów Golemana i podkreśla związki pomiędzy inteligencją emocjonalną, skupieniem uwagi i wymiernymi wynikami biznesowymi.

Jeśli chodzi o skuteczność przywództwa, badania wykazały, że inteligencja emocjonalna jest dwa razy ważniejsza niż umiejętności techniczne czy IQ. Im wyższa ranga wybitnego pracownika w organizacji, tym bardziej inteligencja emocjonalna jest przyczyną jego sukcesu.

Program Accel5 zawiera tysiące streszczeń książek, filmów i artykułów obejmujących dziesiątki kluczowych tematów z zakresu kompetencji miękkich czołowych liderów biznesu. Każda lekcja trwa tylko kilka minut - idealnie pasuje do Twojego napiętego harmonogramu.

Poznaj Accel5

Share this: