Wykorzystujemy pliki cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z naszych stron internetowych. Aby dowiedzieć się jak używamy plików cookies, przeczytaj naszą Politykę Prywatności

Jak nie utknąć w sylabusie: Interoperacyjność narzędzi edukacyjnych i EBSCO Discovery Service™

Opublikowany 16-11-2020 w dla Bibliotek

W czasie pandemii, kiedy instytucje bardziej niż kiedykolwiek polegają na zdalnym dostępie, konieczne jest, aby systemy zarządzania uczeniem się (LMS) były w stanie płynnie komunikować się z narzędziami do wyszukiwania dostępnymi w powiązanych z nimi bibliotekach.

W Learning Management Systems studenci mają elektroniczny dostęp do planów kursów, programów nauczania i opisów zajęć. Ich profesorowie często starają się umieszczać w programach nauczania linki, które prowadzą studentów bezpośrednio do odpowiednich artykułów za pośrednictwem ich biblioteki. Niestety, często jest to łatwiejsze do powiedzenia niż do zrobienia, ponieważ nierzadko zdarza się, że wydział umieszcza błędne linki (częstym błędem jest na przykład założenie, że adres URL w pasku adresu biblioteki jest właściwym sposobem na link do artykułu, a następnie skopiowanie i wklejenie tego linku do LMS-a).

W rezultacie, kiedy studenci klikają w te linki, system wielokrotnie odmawia im dostępu lub są proszeni o zalogowanie się. Jeśli jesteś zajętym studentem, który zawsze ściga się z czasem, aby wykonać zadania, a nie możesz uzyskać dostępu do potrzebnych treści w odpowiednim momencie, ponieważ linki w twoim syllabusie nie działają, będziesz bardzo sfrustrowany. A jeśli jesteś profesorem, który zmarnował cały ten czas na kopiowanie i wklejanie linków, cóż, ty też nie będziesz szczęśliwy.

W tym celu stosuje się EBSCO Discovery Service™ (EDS), EBSCOhost® i Learning Tools Interoperability (LTI). LTI jest standardem technologii edukacyjnych opracowanym przez IMS Global Learning Consortium i jest sposobem, w jaki System Zarządzania Nauką może komunikować się z innym systemem. Zasadniczo, LTI w EDS/EBSCOhost pomaga wykładowcom pracować w ramach LMS w zakresie wyszukiwania, a następnie osadzać odpowiednie linki z biblioteki w sylabusie. Następnie pozwala on również studentowi na kliknięcie w te linki i otworzenie artykułów wewnątrz LMSa. Studenci mogą również zobaczyć szczegółowy zapis artykułu, jak również zapisać i wyeksportować go. Ani profesor, ani student nie musi nigdy opuszczać LMSa, ani też logować się oddzielnie do biblioteki, do EDS/EBSCOhost, czy innego systemu pośredniego.

Sposób działania polega na tym, że użytkownik jest uwierzytelniany przez System Zarządzania Nauką lub Wirtualne Środowisko Kształcenia (VLE), a następnie może być przekazywany za pomocą podpisanej wiadomości startowej. Integracja LTI jest natywna dla EDS/EBSCOhost, więc nie ma dodatkowych opłat za korzystanie z tej funkcjonalności.

Obecnie EBSCO wspiera LTI dla Canvas LMS, ale funkcjonalność dla innych systemów, takich jak Blackboard, Desire2Learn i Moodle, jest obecnie w trakcie tworzenia.

Podczas COVID-19 nikt nie chce się dodatkowo martwić o to, czy studenci utknęli metaforycznie na wyspie, odcięci od zasobów, których potrzebują. A profesorowie nie muszą się martwić potencjalną frustracją i zażenowaniem, które wynikają z odkrycia, że ich studenci byli zmuszeni do znalezienia własnych, czasochłonnych dróg dotrarcia do treści kursu. Dzięki LTI w EDS/EBSCOhost zapewniona jest interoperacyjność i integracja pomiędzy Systemami Zarządzania Nauką a narzędziami do wyszukiwania i bazami danych.

Dowiedz się więcej i obejrzyj wideo LTI w EDS/EBSCOhost - Najczęściej zadawane pytania

Share this: