Wykorzystujemy pliki cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z naszych stron internetowych. Aby dowiedzieć się jak używamy plików cookies, przeczytaj naszą Politykę Prywatności

Rozwijanie połączeń i wzbudzanie ciekawości: Prawdziwa wartość bibliotek

Opublikowany 19-05-2020 w dla Bibliotek

Duncan Smith, główny strateg EBSCO i założyciel NoveList, Duncan Smith, dzieli się wiedzą o siedmioetapowym procesie, który może pomóc bibliotekom działać i reagować na kryzys COVID-19.

Biblioteki odgrywają kluczową rolę w odpowiedzi na nową pandemię koronawirusa. Ale nie wszyscy przedsiębiorcy i obywatele, na których COVID-19 miał wpływ, dostrzegli wartość, jaką biblioteki wnoszą do swoich społeczności.

W jaki sposób biblioteki i ich pracownicy mogą nadal się wspierać i demonstrować swoją wartość w tych trudnych czasach?

“Teraz bardziej niż kiedykolwiek potrzebujemy wyobraźni”, mówią Martin Reeves i Jack Fuller z Instytutu Hendersona w Boston Consulting Group. W swoim wpisie na blogu Harvard Business Review, Reeves i Fuller podejmują się analizy pandemii COVID-19 i nakreślają kroki, jakie należy podjąć w celu opanowania tego kryzysu.

O ile naturalne i konieczne jest skupienie się na bezpośrednim kryzysie, o tyle długoterminowy sukces bibliotek - i być może ich przetrwanie - zależy od tego, czy nasza wyobraźnia nie stanie się dodatkową szkodą. Nawet w miarę przechodzenia od usług stacjonarnych i zbiorów do kontekstu cyfrowego, a także w obliczu niepewnych budżetów i możliwości zmniejszenia liczby pracowników, musimy nadal wprowadzać innowacje.

Reeves i Fuller proponują siedmioetapowy proces wspierania kreatywnych reakcji na obecny kryzys:

 1. Znajdźcie czas na refleksję.
 2. Zadawajcie aktywne, otwarte pytania.
 3. Pozwólcie sobie na zabawę.
 4. Stwórzcie system dzielenia się pomysłami.
 5. Szukajcie anomalii i niespodzianek.
 6. Zachęcajcie do eksperymentowania.
 7. Zachowajcie nadzieję.

Drugi krok powinien być znany tym z nas, którzy zapewniali czytelnikom usługi doradcze lub referencyjne i informacyjne. Badania wykazały, że korzystanie z pytań otwartych prowadzi do udzielania dokładnych odpowiedzi na pytania użytkowników. Reeves i Fuller sugerują wykorzystanie niektórych z poniższych pytań otwartych w celu zwiększenia inspiracji do odpowiedzi na dzisiejsze wyzwania:

 • Jakie potrzeby lub produkty znajdują się w centrum uwagi?
 • Dla jakich potrzeb klientów nie ma aktualnych rozwiązań?
 • Czego nie robimy dla naszych klientów?
 • Gdybyśmy teraz zaczynali od nowa, jaką firmę i ofertę byśmy zbudowali?
 • Dlaczego dzisiejsi lojalni klienci nadal robią z nami interesy?

Zastanawianie się nad tymi pytaniami potwierdziło coś, o czym myślałem przez kilka lat. Biblioteka publiczna zawsze była ceniona za swoje zbiory, kompetentny i pomocny personel oraz fizyczną obecność w swoich dzielnicach. Wierzę, że są to elementy składowe naszej wartości, ale nie są to prawdziwe wartości, które zapewniają biblioteki. Nie nasze książki, ale to, co nasi czytelnicy z nimi robią, ma znaczenie. To nie nasze budynki, ale nauka, spostrzeżenia i radość, które zapewniają programy biblioteczne. To nie nasi pracownicy, ale pomoc, której udzielają, pomagając jednostkom określić i realizować ich pasje. Zamknięcie naszych budynków może ujawnić naszą prawdziwą wartość w naszych społecznościach. Nie tylko odpowiadamy na pytania, ale także podsycamy ciekawość.

Cyfrowy kontekst z pewnością stawia przed nami wyzwania, ale zmiana jest również okazją do oceny tego, co naprawdę ma znaczenie w naszej pracy. Dla mnie, naszym prawdziwym produktem jest relacja, którą tworzymy poprzez każdą rozmowę z naszymi użytkownikami. Rozmowy te dają nam możliwość przeniesienia usług bibliotecznych z anonimowych i epizodycznych do długoterminowych, cenionych powiązań, które wzbogacają nie tylko naszych użytkowników i nas samych, ale także społeczności, w których żyjemy.


Duncan Smith, Założyciel NoveList

Duncan Smith jest założycielem NoveList i głównym strategiem EBSCO w zakresie bibliotek publicznych. Uzyskał tytuł magistra nauk bibliotecznych na Uniwersytecie Północnej Karoliny - Chapel Hill’s School of Information and Library Science.

Share this: