Wykorzystujemy pliki cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z naszych stron internetowych. Aby dowiedzieć się jak używamy plików cookies, przeczytaj naszą Politykę Prywatności

Tajemnica planów zatwierdzenia GOBI®: o sukcesie stanowią precyzyjne dane.

Opublikowany 10-07-2019 w dla Bibliotek

W opublikowanym niedawno artykule Jon Elwell, dyrektor ds. strategii treści w EBSCO Information Services, wyjaśnia, w jaki sposób metadane stanowią podstawę efektywnego systemu zatwierdzania planów bibliotecznych GOBI® Library Solutions (GOBI).

Termin “plan zatwierdzający” nie jest zagadnieniem jednoznacznym i może mieć tyle wyjaśnień, ile osób w bibliotece. Trudno znaleźć konsensus w sprawie zagadnienia, którego rozumienie jest tak zróżnicowane. Ponadto istotne jest, że nie wszystkie plany są jednakowe, ale sekret gwarantujący ich skuteczność jest na szczęście jeden i można go podsumować w prosty sposób – precyzyjne metadane.

W artykule “Library Analytics: Shaping the Future - Call it What You Want” opublikowanym niedawno w magazynie Against the Grain, Jon Elwell, dyrektor ds. strategii treści w EBSCO Information Services, wyjaśnia, w jaki sposób dane stanowią podstawę planu zatwierdzania GOBI.

Jon Elwell opisuje, w jaki sposób zespół profilerów GOBI - złożony z ekspertów merytorycznych analizujących książki i e-booki – tworzy jakościowe metadane dla każdej publikacji. Wyjaśnia on również, w jaki sposób dane te zapewniają głębsze powiązania, przydatne konteksty i wsparcie ewaluacyjne, które łącznie pomagają w rozwoju kolekcji. Pokazuje jak połączenie metadanych tytułowych, planu akwizycji biblioteki, pytań pomocniczych dotyczących wspierania decyzji oraz systemu wykrywania dubletów opracowanego przez GOBI przyczynia się do uzyskania optymalnych wyników założonych w planie zatwierdzania GOBI.

Elwell pisze: “GOBI [Library Solutions] opiera się na prostej, ale niepodważalnej przesłance: jesteśmy tak dobrzy, jak nasze dane... Niezależnie od tego, czy nazywamy to planem zatwierdzania, czy profilem, rdzeń jest taki sam: silnik decyzyjny oparty powinien być na wzbogaconych, jakościowych metadanych”.

Przeczytaj cały artykuł

Share this: