Wykorzystujemy pliki cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z naszych stron internetowych. Aby dowiedzieć się jak używamy plików cookies, przeczytaj naszą Politykę Prywatności

EBSCO Information Services nawiązuje współpracę z protocols.io

~ Przyspieszenie działań dot. otwartości badań dzięki strategicznemu partnerstwu ~

Warszawa, 21 stycznia 2020 r. - Nowe strategiczne partnerstwo pomiędzy EBSCO Information Services (EBSCO) a protocols.io ma na celu wspieranie badawczego ekosystemu. Naukowcy, wydawcy i instytucje akademickie będą korzystać z otwartego, połączonego, powtarzalnego i interoperacyjnego przepływu pracy badawczej. Inwestycje EBSCO w protocols.io podkreślają znaczenie wspierania usług, które rozszerzają i łączą publikację artykułu z jego podstawową analizą i stałym wpływem. W ramach porozumienia EBSCO wykorzysta swoją globalną obecność, aby rozszerzyć zasięg i wpływ protocols.io na instytucje badawcze na całym świecie.

protocols.io pozwala naukowcom na tworzenie i udostępnianie protokołów i metod badawczych. Platforma pomaga naukowcom opracowywać, organizować, rozwiązywać problemy i rozpowszechniać metody przed, w trakcie i po publikacji. Pomaga również instytucjom w utrzymaniu zarządzania ważnym składnikiem wyników badań. protocols.io są bezpłatne dla każdego, kto dzieli się swoją pracą w sposób otwarty, natomiast licencje indywidualne, grupowe lub lokalne są dostępne do użytku prywatnego.

Alexei Stoliartchouk, Irina Makkaveeva i Lenny Teytelman byli współzałożycielami protocols.io po tym, jak zainspirowali się frustracją Lenny'ego podczas jego badań podoktoranckich w MIT. Lenny spędził półtora roku na korygowaniu jednego z etapów wcześniej opublikowanego protokołu. Ponieważ była to tylko korekta, a nie nowa technika, nie miał dobrego sposobu na przekazanie tej wiedzy innym naukowcom za pomocą tej samej metody. Rozpoczynając pracę nad protocols.io, Irina Makkaveeva powiedziała: "Jako twórczyni oprogramowania, uznałam za absurdalne, że naukowcy nie mają czegoś takiego jak GitHub do dzielenia się swoimi protokołami".

CEO i współzałożyciel protocols.io Lenny Teytelman, mówi, że inwestycja EBSCO stawia EBSCO w dobrym towarzystwie i oferuje możliwości rozwoju protocols.io. "EBSCO dołącza do Inicjatywy Chan Zuckerberg i Fundacji Gordona i Betty Moore jako główny fundator protocols.io i podobnie jak one, partnerstwo przynosi znacznie więcej niż tylko finansowanie. Cieszymy się również, że Genetics Society of America jest współinwestorem na tym etapie ". Teytelman mówi, że współpraca z EBSCO prawdopodobnie zwiększy przyjęcie protocols.io oraz ilość wymian na platformie. "EBSCO dostarcza nam wiedzy, wsparcia i skali, aby budować naszą misję obok innych ważnych startupów w tym nowym, ekscytującym ekosystemie. Spodziewamy się doprowadzić firmę do zrównoważonego rozwoju, znacznie szybciej niż byłoby to możliwe bez zaangażowania firmy EBSCO".

Setki czasopism we wszystkich typach wydawnictw już zalecają i integrują protocols.io w swoich różnorodnych systemach składania, recenzji i publikacji. Wydawcy robią to, aby wspierać odtwarzalność i widoczność publikowanych przez nich dzieł, a jednocześnie ulepszać usługi, które oferują swoim autorom i redaktorom. Rosnąca liczba wiodących organizacji finansujących zaleca włączenie protokołów wielokrotnego użytku, ponieważ uważają je za ważne dla uczynienia finansowanych przez nie badań bardziej użytecznymi i ostatecznie bardziej wpływowymi.

Dyrektor generalny EBSCO Information Services, Tim Collins, twierdzi, że ta inwestycja jest naturalną ewolucją misji firmy EBSCO polegającej na przekształcaniu życia poprzez dostarczanie wiarygodnych, istotnych informacji, kiedy, gdzie i jak ludzie tego chcą. "Zasiewanie rozwoju i wspieranie łączenia ważnych i pojawiających się elementów otwartych badań ma kluczowe znaczenie dla zapewnienia, że innowacje będą kontynuowane i że będziemy w stanie wywierać wpływ, którego wymaga społeczność badawcza".

Senior Vice President of Strategy  w EBSCO Information Services - Tommy Doyle mówi, że partnerstwo z protocols.io jest zgodne z niedawnym partnerstwem EBSCO z Arkivum i nadal wykorzystuje szeroki portfel aktywów i relacji EBSCO. "Jako jeden z największych pośredników wydawców, instytucji i badaczy, EBSCO ma wyjątkową pozycję do pomocy w skalowaniu wpływu tych przedsiębiorstw. Do każdego nowego strategicznego partnerstwa wnosimy ponad 75 lat doświadczenia i relacji branżowych. Przyglądając się inwestycjom, będziemy nadal szukać sposobów na wspieranie przyszłości badań".

Ogłoszenie zbiega się w czasie z ogłoszeniem partnerstwa EBSCO z Code Ocean, które zapewnia naukowcom platformy do tworzenia, udostępniania, publikowania, ochrony i ponownego wykorzystywania wykonywalnego kodu i danych.

O protocols.io
protocols.io został stworzony w 2012 roku przez genetyka Lenny'ego Teytelmana oraz informatyków Aleksieja Stoliartczouka i Irinię Makkaveevą w celu ułatwienia komunikacji naukowej i szybkiego dzielenia się wiedzą. Platforma protocols.io jest usługą otwartego dostępu dla badaczy akademickich i przemysłowych, umożliwiającą rejestrowanie i udostępnianie szczegółowych, aktualnych metod badań. Jest ona bezpłatna do czytania i publikowania oraz stanowi otwarte centrum dostępu dla naukowców w celu przekazywania ulepszeń i poprawek do metod badawczych. Firma znajduje się w Berkeley w Kalifornii. Więcej informacji można znaleźć na stronie www.protocols.io.

O EBSCO Information Services
EBSCO Information Services (EBSCO) jest wiodącym dostawcą usług z zakresu wyszukiwania dla bibliotek na całym świecie, posiadającym ponad 11 000 klientów w ponad 100 krajach. EBSCO Discovery Service™ (EDS) zapewnia każdej instytucji kompleksowe, pojedyncze pole wyszukiwania dla całej kolekcji, oferując niezrównaną jakość rankingu i szerokie możliwości dostosowywania. EBSCO jest również wiodącym dostawcą treści badawczych online dla bibliotek, w tym setek baz danych naukowych, archiwów historycznych i narzędzi do podejmowania decyzji klinicznych, obsługujących miliony użytkowników końcowych w dziesiątkach tysięcy instytucji. EBSCO jest wiodącym dostawcą elektronicznych czasopism i książek dla bibliotek, z możliwością zarządzania prenumeratą ponad 360 000 serii, w tym ponad 57 000 e-czasopism, jak również dostępem online do ponad 1 000 000 e-booków. Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej EBSCO pod adresem: www.ebsco.pl. EBSCO Information Services jest oddziałem firmy EBSCO Industries, Inc., firmy rodzinnej od 1944 roku.

 

###

Kontakt do biura EBSCO w Warszawie:

email: kontakt@ebsco.com
tel.: 22 745 11 05