Wykorzystujemy pliki cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z naszych stron internetowych. Aby dowiedzieć się jak używamy plików cookies, przeczytaj naszą Politykę Prywatności

EBSCO Information Services publikuje raport zawierający prognozy cen subskrypcji na 2021 r.

~ Raport wskazuje na ogólny efektywny wzrost cen wydawnictw dla bibliotek akademickich i medycznych ~

IPSWICH - 5 października 2020 r. – Dostępny jest już Raport prognoz cen subskrypcji na 2021 r. przygotowany przez EBSCO Information Services. Przewiduje on, że ogólny efektywny wzrost cen wydawnictw dla bibliotek akademickich i bibliotek medycznych będzie (przed wpływem walutowym) wahał się w przedziale od dwóch do trzech procent dla poszczególnych tytułów i od jednego do trzech procent dla pakietów e-czasopism.

EBSCO opublikowało prognozy cen subskrypcji oparte na ankietach przeprowadzonych wśród szerokiego grona wydawców i analizie historycznych danych, aby pomóc profesjonalistom w podejmowaniu decyzji budżetowych w trakcie sezonu odnowień.

W dokumencie analizujemy dynamikę rynku, zwracając uwagę na wiele tematów i trendów, które mają wpływ na branżę informacji naukowej, w tym na wyzwania związane z budżetem biblioteki, pakietami  e-czasopism, zagadnieniem Open Access (OA). Omawiamy także zmiany cen z powodu pandemii COVID-19.

W tym roku pojawiają się nowe wyzwania budżetowe, ponieważ bibliotekarze przygotowują się do kolejnej fali cięć spowodowanych spowolnieniem gospodarczym związanym z globalną pandemią COVID-19. Bibliotekarze są coraz częściej zmuszani do rozważenia jeszcze bardziej drastycznych zmian w swoich strategiach zakupowych i operacyjnych ze względu na coraz większą presję na finansowanie. Stosują przy tym różne taktyki w celu zniwelowania cięć budżetów. Ponieważ pakiety czasopism elektronicznych nadal mają największy wpływ na dysponowanie budżetami bibliotek, są one naturalnym celem redukcji lub anulowania. Jednocześnie widzimy, że pandemia COVID-19 zwiększyła potrzebę i pragnienie dostępu do otwartych badań i zasobów.

Chociaż prognozy cen subskrypcji są oparte na dokładnej analizie, EBSCO zaleca ostrożność przy korzystaniu z tych założeń, ponieważ opierają się one na trendach historycznych i bieżących szacunkach. EBSCO zaktualizuje informacje o prognozach, jeśli będzie to uzasadnione warunkami gospodarczymi.

 

EBSCO Information Services
EBSCO Information Services (EBSCO) jest wiodącym dostawcą usług wyszukiwania dla bibliotek na całym świecie, posiadającym ponad 11 000 klientów w ponad 100 krajach. EBSCO Discovery Service™ (EDS) zapewnia każdej instytucji kompleksowe, pojedyncze pole wyszukiwania dla całej kolekcji, oferując niezrównaną jakość rankingu relewancji i szerokie możliwości dostosowania. Firma EBSCO jest również wiodącym dostawcą treści badawczych online dla bibliotek, w tym setek baz danych badawczych, archiwów historycznych, referencji medycznych w punktach opieki zdrowotnej i korporacyjnych narzędzi edukacyjnych, obsługujących miliony użytkowników końcowych w dziesiątkach tysięcy instytucji. EBSCO jest wiodącym dostawcą elektronicznych czasopism i książek dla bibliotek, z zarządzaniem prenumeratą ponad 360 000 seriali, w tym ponad 57 000 e-czasopism, a także dostępem online do ponad 1 500 000 e-booków. Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej firmy EBSCO pod adresem: www.ebsco.com. Firma EBSCO Information Services jest oddziałem firmy EBSCO Industries Inc., która od 1944 roku jest firmą rodzinną.

 

###
Kontakt do biura EBSCO w Warszawie:
tel.: 22 745 11 05
kontakt@ebsco.com