Wykorzystujemy pliki cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z naszych stron internetowych. Aby dowiedzieć się jak używamy plików cookies, przeczytaj naszą Politykę Prywatności

Politechnika Chalmers jest pierwszą instytucją na świecie, która uruchomiła platformę FOLIO

~ Czołowa szwedzka uczelnia wdrożyła platformę usług bibliotecznych FOLIO~

Warszawa - 21 października 2019 r. - Biblioteka Politechniki Chalmers stała się pierwszą biblioteką uniwersytecką, która rozpoczęła współpracę z FOLIO z usługami hostingowymi EBSCO Information Services. FOLIO jest platformą usług open source stworzoną przez społeczność bibliotekarzy, dostawców usług i programistów. Przyjęcie platformy FOLIO pozwala Chalmers zarządzać zarówno zasobami elektronicznymi, jak i drukowanymi na tej samej platformie.

Uniwersytet Chalmers został pierwszym partnerem beta EBSCO FOLIO w 2017 roku i współpracował z EBSCO nad etapowym procesem wdrożenia. Chalmers po raz pierwszy uruchomił pakiet aplikacji do elektronicznego zarządzania zasobami (ERM) przed pełnym wdrożeniem aplikacji bazowych FOLIO i zaprzestaniem stosowania poprzedniego Zintegrowanego Systemu Bibliotecznego (ILS).

Chalmers uruchamia aplikacje FOLIO, w tym check in/out; śledzenie aktualizacji i zapytań użytkowników; oraz zarządzanie zapasami, zamówieniami, umowami, licencjami, eHoldings, ustawieniami i połączeniami SIP2. Chalmers wykorzystuje również FOLIO do integracji z istniejącymi systemami, takimi jak OpenAthens, GOBI®, EBSCO Holdings IQ, EBSCO Discovery Service™ (EDS), wraz z LIBRIS (szwedzki katalog związków zawodowych prowadzony przez szwedzką Bibliotekę Narodową) oraz samoobsługowymi urządzeniami bibliotecznymi.

Kierownik działu zasobów informacyjnych w Chalmers, Marie Wenander, mówi, że posiadanie personelu w bibliotece Chalmers, który był gotowy do zmian i współpraca z EBSCO dodała ważny element do migracji. "Członkowie zespołu wdrożeniowego EBSCO, którzy stali się rozszerzeniem naszego personelu, byli gotowi współpracować i zorganizować migrację, która różniła się od wszystkich, przez które przeszliśmy - prawdziwe doświadczenie edukacyjne, które pozwoliło na płynne przejście do zupełnie nowego systemu". Wenander mówi, że spotkanie członków społeczności FOLIO po drodze sprawiło, że wdrożenie stało się jeszcze ważniejsze. "Wiedzieliśmy, że wykorzystujemy pracę naszych kolegów bibliotekarzy i społeczności FOLIO, jednocześnie przekazując w czasie rzeczywistym informacje, które zdobywaliśmy na temat systemu i jego funkcjonowania w środowisku rzeczywistym".

Starszy wiceprezes EBSCO Information Services ds. usług analitycznych i hostingowych, Gar Sydnor, mówi, że biblioteka na Uniwersytecie Chalmers była świetnym testerem beta z powodu chęci współpracy z EBSCO nad szablonem migracji oraz z powodu jej elektronicznej kolekcji zasobów o dużej objętości. "Zespół Chalmersa uczynił to wdrożenie wspaniałym doświadczeniem edukacyjnym dla EBSCO i samej społeczności FOLIO. Chalmers posiada kolekcję składającą się głównie z zasobów elektronicznych, które pozwoliły nam przetestować moduł ERM FOLIO i zapewnić płynne przejście z istniejącym wdrożeniem usługi wyszukiwania EBSCO w bibliotece". Sydnor zauważył dalej, że "EBSCO pragnie również złożyć specjalne podziękowania dla środowiska otwartej biblioteki (OLE) za ich wybitną współpracę i wkład w projekt FOLIO. Chalmers nie żyłby bez OLE".

Projekt FOLIO rozpoczął się jako społeczność, która połączyła biblioteki, dostawców usług i programistów, aby stworzyć otwartoźródłową platformę usług bibliotecznych online, która spojrzałaby na tradycyjne usługi automatyzacji bibliotek w nowy sposób - łącząc druk i zbiory elektroniczne jak nigdy dotąd. Platforma wykorzystuje mikrousługi i umożliwia bibliotekom samodzielne uruchamianie systemu open source lub współpracę z dostawcami usług w zakresie hostingu i wsparcia systemu. Biblioteki mają pełną kontrolę nad oprogramowaniem i mogą wybrać pełną migrację FOLIO lub etapowe podejście do wybranych aplikacji. Platforma FOLIO jest zbudowana dla innowacji i daje bibliotekarzom wybór, zapewniając jednocześnie interoperacyjność usług.

O FOLIO
FOLIO jest wspólnym przedsięwzięciem bibliotek, dostawców, programistów i konsorcjów, które wykorzystuje technologię open source i wysiłki społecznościowe w celu przedefiniowania usług bibliotecznych i wprowadzania innowacji, na których oparta będzie przyszłość bibliotek. Opierając się na tym, czego potrzebują biblioteki i wykorzystując wiedzę bibliotekarską, jak również możliwości dostawców i szybkość działania, FOLIO zostało zaprojektowane, aby przesuwać biblioteki do przodu, budować na usługach, które świadczą i przedefiniować rolę, jaką biblioteki odgrywają w swojej instytucji. FOLIO wyrównuje również szanse i udostępnia technologię open source wszystkim instytucjom, niezależnie od ich wielkości i poziomu zatrudnienia. FOLIO łączy dostawców w celu wprowadzania innowacji i hostingu usług dla klientów oraz wprowadza otwarte oprogramowanie jako usługę dla bibliotek. Aby zapisać się do udziału lub otrzymać więcej informacji przejdź do www.folio.org.

O Politechnice Chalmers
Chalmers University of Technology w Göteborgu, Szwecja, prowadzi badania i edukację w zakresie technologii i nauk przyrodniczych na wysokim, międzynarodowym poziomie. Uniwersytet zatrudnia 3 100 pracowników. Ma 10 000 studentów i oferuje kształcenie w zakresie inżynierii, nauki, żeglugi i architektury.

Z naukową doskonałością jako podstawą, Chalmers promuje wiedzę i rozwiązania techniczne dla zrównoważonego świata. Poprzez globalne zaangażowanie i przedsiębiorczość, Chalmers promuje ducha innowacyjności, w ścisłej współpracy z szerszym społeczeństwem. Największa inicjatywa badawcza UE - Graphene Flagship - jest koordynowana przez Chalmers. Kierują również rozwojem szwedzkiego komputera kwantowego.

O EBSCO Information Services
EBSCO Information Services (EBSCO) jest wiodącym dostawcą usług z zakresu wyszukiwania dla bibliotek na całym świecie, posiadającym ponad 11 000 klientów w ponad 100 krajach. EBSCO Discovery Service™ (EDS) zapewnia każdej instytucji kompleksowe, pojedyncze pole wyszukiwania dla całej kolekcji, oferując niezrównaną jakość rankingu i szerokie możliwości dostosowywania. EBSCO jest również wiodącym dostawcą treści badawczych online dla bibliotek, w tym setek baz danych naukowych, archiwów historycznych i narzędzi do podejmowania decyzji klinicznych, obsługujących miliony użytkowników końcowych w dziesiątkach tysięcy instytucji. EBSCO jest wiodącym dostawcą elektronicznych czasopism i książek dla bibliotek, z możliwością zarządzania prenumeratą ponad 360 000 serii, w tym ponad 57 000 e-czasopism, jak również dostępem online do ponad 1 000 000 e-booków. Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej EBSCO pod adresem: www.ebsco.pl. EBSCO Information Services jest oddziałem firmy EBSCO Industries, Inc., firmy rodzinnej od 1944 roku.

 

###

Kontakt do biura EBSCO w Warszawie:
kontakt@ebsco.com