Wykorzystujemy pliki cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z naszych stron internetowych. Aby dowiedzieć się jak używamy plików cookies, przeczytaj naszą Politykę Prywatności

Wprowadzenie do tematu kompetencji miękkich: Nawiązywanie kontaktów i budowanie relacji

Opublikowany 09-06-2021 w dla Biznesu

Umiejętność budowania i utrzymywania profesjonalnych sieci kontaktów jest kluczowym elementem repertuaru umiejętności miękkich każdego profesjonalisty. Zobacz wskazówki Accel5® dotyczące skutecznego budowania relacji.

W dzisiejszych czasach nawiązywanie kontaktów wygląda nieco inaczej. Rozmowy prowadzone niegdyś przy filiżance kawy zamieniły się w rozmowy przez Zoom i wiadomości na LinkedIn. Nie możemy już polegać na przypadkowych spotkaniach z kolegami z pracy. Szczęśliwe zbiegi okoliczności czekają na lepsze czasy, podczas gdy my pozostajemy za ekranami komputerów i telefonów komórkowych.

Co to oznacza? Z pewnością nie oznacza to, że mniej się kontaktujemy. W rzeczywistości, coroczny indeks Microsoft dot. trendów w pracy, w ramach którego przebadano ponad 30 000 osób w 31 krajach, pokazuje, że czas spędzany na spotkaniach każdego tygodnia zwiększył się ponad dwukrotnie w ciągu ostatniego roku, a liczba czatów wysyłanych na osobę każdego tygodnia wzrosła o ponad 40 procent i wciąż rośnie.

Kształtuj swoją strategię budowania relacji

Wraz ze wzrostem liczby rozmów w formie cyfrowej, ważne jest, abyśmy przestali postrzegać relacje jako fizyczne lub cyfrowe, ale nadal je kultywowali. Ekskluzywne nagranie wideo Accel5 z Crystal Kadakia przedstawia trzyetapowe podejście do kształtowania strategii budowania relacji.

  • Jeśli obecne relacje nie przynoszą satysfakcji, twórz nowe. Jeśli nie znajdujesz wartości w relacjach, które masz, zmień je i zacznij nawiązywać kontakty z nowymi ludźmi. Zostaw za sobą ograniczające, a nawet toksyczne relacje i zrób miejsce dla nowych punktów widzenia.
  • Rozpoznaj swoją zdolność do budowania relacji. Jest to zakres, w jakim możesz utrzymywać znaczące relacje. Dokonaj wyboru, z kim chcesz pielęgnować głębokie relacje, a z kim nie.
  • Poznaj różne sposoby komunikowania się. Bez względu na to, czy jest to czat w zespole, e-mail czy rozmowa telefoniczna, zbadaj różne kanały komunikacji i znajdź taki, który najlepiej działa dla Ciebie i Twojej bliskiej społeczności.

Prowadź konstruktywne rozmowy

Podczas rozmów, zwłaszcza z nowymi lub nieznanymi osobami, pamiętaj, aby być świadomym zarówno komunikacji werbalnej, jak i wizualnej, czyli sposobu, w jaki przedstawiasz się innym. W książce Flip-Flops & Microwaved Fish, Peter Yawitz przedstawia spostrzeżenia dotyczące komunikowania się w celu osiągnięcia sukcesu (zaadaptowaliśmy je do sytuacji zdalnych).

  • Nawiązuj kontakt wzrokowy. To może wydawać się trudne w przypadku rozmów wideo, ale jeśli to możliwe, włącz kamerę i postaraj się odtworzyć interakcję twarzą w twarz.
  • Przestudiuj i zapamiętaj nazwiska. Przestudiuj schematy organizacyjne przed spotkaniem z kimś nowym i zapisz nazwiska, gdy tylko je usłyszysz.
  • Mów jasno i zwięźle. Unikaj używania zbyt wielu słów-wypełniaczy, takich jak “yyy” lub “hmmm” i trzymaj się z dala od rozpraszających afektów głosowych.
  • SŁUCHAJ i rób notatki. Niezależnie od tego, czy bierzesz udział w ważnym spotkaniu, czy w zwykłej rozmowie, rób notatki i nie bój się podsumowywać ważnych tematów lub punktów działania z tego, co powiedzieli inni.

Twórz trwałe pierwsze wrażenie

W końcu, nigdy nie ma drugiej szansy na zrobienie pierwszego wrażenia. Nauka mówi, że masz maksymalnie cztery minuty, aby wywrzeć na kimś pożądane wrażenie, w przeciwnym razie stracisz swoją szansę. Zrozumienie pierwszych kilku sekund interakcji, czy to nowej czy starej, jest bardzo ważne. Steve McDermott wyjaśnia, jak możesz wykorzystać zasadę 4 minut, aby zrobić świetne pierwsze wrażenie.

Dostęp testowy do Accel5

Share this: