COVID-19 Salgını Sırasında Ruh Sağlığı Yönetimi ve Belirsizlikle Başa Çıkma

Gönderildi 15-10-2020 bölüm

COVID-19 salgını bildiğimiz şekliyle hayatı değiştirdi. DynaMed Konu Editörü Amy Sullivan, PsyD, ABPP, pandemi sırasında ruh sağlığı ve anksiyeteyi (kaygı) yönetmenin yollarını paylaşıyor.

Yılın başında, dünyanın 2020’ye kadar ve belki de daha uzun sürecek eşi benzeri görülmemiş bir belirsizlik, hayal kırıklığı, yalnızlık, stres, endişe, kayıp, depresyon ve keder dalgası yaşayacağını kim tahmin edebilirdi? Bunlar, COVID-19 salgını öncesinde çoğumuzun yüzleşmek zorunda kalmadığı olağanüstü zamanlar. Pandemiden kaynaklanan yeni fiziksel, ekonomik ve duygusal zorluklarla, çocuklarda ve yetişkinlerde bir ruh sağlığı krizinin ortaya çıktığını görüyoruz.

Ruh sağlığı, fiziksel sağlık, refah, ilişkiler, işlevsellik ve hislerimiz için hayati önem taşır. Ruh sağlığımızı tanımayı ve yönetmeyi öğrenmek, daha öngörülebilir zamanlarda ve özellikle bir pandemi sırasında kritiktir. Duygu dalgaları aslında normaldir. Değişen duygular hayatın bir parçasıdır. Üzüntü, kaygı, stres veya depresyon duyguları düşüncelerinizi ele geçirmeye başlarsa veya günlük yaşam aktivitelerine (örneğin, aile, iş, ev veya diğer sorumluluklar) müdahale ederse, eğitimli bir uzmandan yardım isteme zamanı gelmiştir.

Depresyon ve anksiyete, dünyadaki en yaygın ruh sağlığı durumlarıdır ve çoğu zaman bir arada ortaya çıkar. Klinik koşullar olarak, depresyon ve anksiyete kederden ya da moral bozukluğundan ya da stresli hissetmekten daha fazlasıdır. Depresyon, üzgün, motivasyonsuz veya sinirli hissetmeyi içeren bir semptomlar kümesidir; bir zamanlar zevk alınan şeylere ilgiyi kaybetmek ya da ilişki zorlukları yaşamak gibi durumları içerir. Klinik depresyon semptomları günlük işleyişi veya kişisel sorumlulukları etkiler.

Davranışsal tıpta, SIGECAPSS kısaltması ile özetlenen semptomların süresi ve kümesine dayalı olarak klinik depresyonu teşhis ederiz.

SIGECAPSS şu anlama gelir:

  • S: Subjective mood changes (Öznel ruh hali değişiklikleri)
  • I: Interests changing (İlgi alanları değişimi)
  • G: Guilt feelings (Suçluluk duyguları)
  • E: Energy levels changing (Enerji seviyeleri değişimi)
  • C: Concentration difficulties or changes in cognitive status (Konsantrasyon zorlukları veya bilişsel durumdaki değişiklikler)
  • A: Appetite changes (İştah değişiklikleri)
  • P: Psychomotor agitation (Psikomotor ajitasyon)
  • S: Sleep changes (Uyku değişiklikleri)
  • S: Suicidal ideation (İntihar düşüncesi)

Depresyon, yukarıdaki semptomlardan birkaçı iki hafta veya daha uzun süre için ortaya çıktığında ve günlük yaşamı olumsuz etkilediğinde teşhis edilir. Siz veya sevdiğiniz biri yukarıdaki belirtilere sahipse dikkatli olun ve eğitimli bir davranış tıbbı uzmanından yardım isteyin.

Anksiyete bir ruh halinden daha fazlası haline gelirse ve kişinin ilişkileri ve sorumlulukları üzerinde olumsuz etkileri olan düşüncelerinin ve duygularının ezici bir parçası haline gelirse, profesyonel değerlendirme aramak da önemlidir. Anksiyeteyi teşhis etmek için, belirli bir şeye mi odaklandığını yoksa daha genel mi olduğunu (en kötü durum senaryosunu saplantı haline getirmek veya tasavvur etmek gibi) dikkate alırız. Anksiyete, endişe verici düşünceler ve/veya fiziksel semptomlar (örn. midede kelebekler, hızlı kalp atışı veya baş dönmesi) olarak ifade edilebilir ve ayrıca huzursuzluk veya gevşeme güçlüğü duygularını da içerebilir. Semptomlar fiziksel ise, olası tıbbi nedenleri ortadan kaldırmak için medikal sağlayıcılarla yakın bir şekilde çalışırız. Sonrasında durumun kökenine inmek için somatik semptomları değerlendiririz.

Zihin ve vücut arasındaki bağlantıyı ve bu bağlantının fiziksel ve duygusal sağlığı korumak için ne kadar önemli olduğunu anlamadan zihinsel sağlık hakkında konuşamayız. Zihin-beden bağlantısını göstermek için, bunu okurken size bir limon verdiğimi hayal edin.

Sizden bu limonu ısırmanızı rica ediyorum. Vücudunuzda neler olduğuna dikkat edin. Büyük olasılıkla fiziksel reaksiyonlar yaşıyorsunuz: tükürük salgısı, boğazınızda veya midenizde gerginlik, belki de neredeyse gerçek gibi görünen ekşi veya acı tat hatırası. Size fiziksel olarak bir limon sunulmadığını, bunun yerine bir limon deneyimini hatırladığınızı kabul edin. Yine de vücut hafızaya dayalı olarak yanıt verir. Bu zihin-beden bağlantısıdır.

Düşündüğümüzde hissederiz. Bu nedenle, olumsuz veya zorlayıcı düşünceler vücuda zarar verebilir. Hızlı atan bir kalp ve artan kan akışı, tehlikeden kaçmaya çalışırken (bir kaplandan kaçmak gibi) bir amaca hizmet eder - ancak yalnızca kovalamaca sırasında bu kısa süre boyunca. Kalp çarpıntısı ve yüksek tansiyon kronik olarak ortaya çıktığında, örneğin anksiyete nedeniyle, bu fiziksel sağlığı olumsuz etkileyebilir, bu nedenle onu tanımak ve yönetmek önemlidir.

Son birkaç yıldır, davranış tıbbı ve diğer alanlar zihin-vücut bağlantısının farkındalığını artırmaya ve fiziksel ve zihinsel sağlığın el ele gittiği fikrini normalleştirmeye odaklandı. Zihinsel sağlık koşullarını yok etme çabalarını gördük ve profesyonel sporcular, antrenörler, aktrisler ve aktörlerin ruh sağlığı hakkında açıkça konuştuklarını duyduk. Ruh sağlığı ile ilgili açık tartışma, insanların bakıma olan ihtiyaçlarının farkına varmalarına ve onu aramalarına yardımcı olmuştur. Bunu yaparken, kendilerini fiziksel ve psikolojik olarak daha iyi hissetmek ve ilişkileri geliştirmek için kaynaklar bulurlar.

Bu salgın sırasında insanlar yüz yüze yerine sanal olarak görüşme yapabilmektedir. İnsanlar artık sertifikalı bir terapisti sanal olarak bir akıllı telefon veya bilgisayarda görebilir. Sizin veya tanıdığınız birinin ruh sağlığı hizmetlerinden yararlanabileceğini düşünüyorsanız, sağlık uzmanınıza ulaşın. Fiziksel ve zihinsel sağlığa özen göstermek için zaman ayırmak önemlidir.

Ek kaynaklar:

Adjustment Disorder konusunu görüntülemek için DynaMed’de oturum açın.

DynaMed®, hasta başı bakım noktasında en güncel klinik kanıtları sunan EBSCO Information Services’in öncü klinik karar destek aracıdır. EBSCO’nun hekim ve uzman personeli tarafından titiz ve günlük olarak incelenen medikal literatür, objektif analiz, sentez ve rehberliğin kullanıcıların erişimine sunar.

DynaMed Hakkında Daha Fazla

Share this: