COVID-19 Sürecinde Artan E-Kitap Abonelik Kullanımı ve Değeri

Gönderildi 01-04-2021 bölüm Libraries

EBSCO eBooks™ abonelikleri, çok çeşitli akademik e-kitaplara sınırsız kullanıcı erişimi sunmak isteyen akademik kütüphaneler için elverişli, zaman kazandıran ve uygun fiyatlı bir çözüm olmaya devam ediyor.

Akademik kütüphaneler, abonelikler, DDA/PDA, CAM, kalıcı satın alma ve kısa vadeli ödünç alma dahil olmak üzere dijital koleksiyonlarına e-kitap ekleme konusunda birçok seçeneğe sahiptir. Ancak sağlayıcılar bir kullanıcı, üç kullanıcı veya sınırsız kullanıcı modeli ile erişim sunduğundan, bazı modeller kütüphanecilerin kitaplara kaç kullanıcının erişebileceğini hesaba katmasını gerektirir.

EBSCO Information Services (EBSCO) Koleksiyon Geliştirme ekibine göre, EBSCO eBooks™ abonelik kullanımı Mart 2020’deki COVID-19 karantinası başlangıcına kıyasla Mart 2021 itibariyle yüzde 26 arttı. Bu istatistik, aboneliklerin kütüphane kullanıcılarına sunduğu değeri gösterirken, kütüphanelere, araştırmacıları için zengin akademik içerik sağlayan uygun fiyatlı bir seçenek sunar.

“Koleksiyon geliştirme uzmanlarından oluşan ekibimiz, her abonelik koleksiyonunu önde gelen yayıncılardan ve üniversite yayınlarından yüksek kaliteli içerikler sağlayacak şekilde hazırlar. Her koleksiyon uzmanı, bilgi ve uzmanlık alanlarına göre belirli abonelikleri devam ettirir. Koleksiyon uzmanlarımız, abonelik koleksiyonlarımızı kütüphaneciler için yüksek kaliteli, değerli, zaman kazandıran ve uygun fiyatlı çözümler yapmaktan gurur duymaktadır.” - Jeanette Pomeroy, EBSCO Koleksiyon Geliştirme Uzmanı

EBSCO eBooks aboneliklerinin bazı temel avantajları şunlardır:

İçerik - Abonelikler, ders müfredatı ve araştırma için gerekli olan güçlü bir temel içerik katmanı ekleyen, çeşitli konu alanlarında çok sayıda popüler başlık içerir. Çoğu durumda, yıl boyunca hiçbir ek ücret alınmadan ek başlıklar eklenir.

Erişim - Abonelikler sınırsız kullanıcı erişimi sağlar. Kütüphaneciler, kitaba erişilememe sorunlarını azaltmak ve tüm araştırmacılara erişim sağlamak için e-kitap satın alımlarında sınırsız kullanıcı erişimini tercih ediyor.

Fiyatlandırma - Abonelik maliyeti, abonelik kapsamında bulunan tüm e-kitapları sürekli erişim ile satın alma maliyetinin çok altındadır. Başlık başına düşük bir maliyetle büyük miktarda keşfedilebilir içerik sunmanın harika bir yoludur.

Abonelik koleksiyonları kütüphaneniz için doğru edinim modeli mi? Önde gelen yayıncılardan sınırsız kullanıcı erişimi ile büyük miktarda akademik kitap ekleyerek bütçenizi en iyi şekilde kullanmak istiyorsanız, abonelikler mükemmel bir seçimdir. Başlıklar eklendiğinde veya kaldırıldığında kütüphanecileri bilgilendirmek ve MARC kayıt tarihlerine uymayan yayın tarihleri içermek dahil olmak üzere, tüm sağlayıcıların abonelikleri yönetirken aynı uygulamaları kullanmamasından dolayı, politikaları ve uygulamaları kütüphanenizin hedef ve ihtiyaçlarıyla uyumlu olan bir e-kitap aboneliği sağlayıcısı seçmek için zaman ayırmaya değer.

EBSCO aracılığıyla mevcut olan tüm EBSCO eBooks modellerini ve sektör istatistiklerini, sipariş seçeneklerini, yeni EBSCO mobil uygulamasını, gelecek gelişmeleri ve EBSCO’nun tüm kullanıcılar için e-kitap erişilebilirliğine olan bağlılığını açıklayan yeni güncellenmiş interaktif e-broşürümüzü inceleyin.

Share this: