Erişilebilirlik ve Yeni EBSCO Discovery Service™

Gönderildi 19-11-2020 bölüm Libraries


“Curb cut effect”, engelliler için oluşturulan ve aynı zamanda genel nüfus için yararlı olan kolaylıkları ifade eder. EBSCO Discovery Service™ (EDS) yeni tasarımı buna iyi bir örnektir.

1960’ların sonlarında ve 1970’lerin başında, şehri engelli sakinler için daha erişilebilir hale getirmek için Kaliforniya, Berkeley’de bir kampanya düzenlendi. Aktivistler gece yarısı dışarı çıkar ve küçük kaldırım rampaları oluşturmak için çimento kullanırlardı. Bunlar, kaldırım kenarlarında gördüğümüz eğimli kırılmalar olan “kaldırım rampalarına (curb cuts)” yönelik ilk girişimlerdi. Bu girişimin engelli insanların ötesinde çok daha geniş bir kitle için faydalı olduğu kanıtlandı. Bebek arabalarını iten ebeveynler, bisikletliler, kaykaycılar, bavul taşıyan insanlar gibi çok çeşitli kişiler bunları kullanmaktadır.

Engelli bireyler için oluşturulan ancak aynı zamanda genel nüfus için büyük fayda sağladığı kanıtlanan fikirlere artık sıklıkla “curb cut effect” olarak atıfta bulunulmaktadır. Yaygın bir örnek, televizyon için kapalı açıklamalı alt yazıdır. Başlangıçta işitme güçlüğü çeken izleyiciler için oluşturulmuş olsa da kullanıcıların sesi duymak zorunda kalmadan sporları takip edebildiği gürültülü mekanlarda da son derece popülerdir. Curb cut effect, çevrimiçi kullanıcı arayüzleri de dahil olmak üzere modern tasarımın diğer yönlerine de girmeyi başardı.

EBSCO Information Services (EBSCO), EBSCO Discovery Service™ arayüzünü yeniden tasarlamaya başladığında, bu sürece şirketin misyon ifadesiyle başladı: İnsanlara ihtiyaç duydukları ilgili ve güvenilir bilgiler her zaman, her yerde ve her şekilde sağlayarak onların yaşamlarını dönüştürmek.

“İnsanların ihtiyaç duyduğu şekilde” ifadesi bu noktada kritik rol oynuyor. EBSCO, curb cut etkisini göz önünde bulundurduğu tasarım sürecinde, “önce erişilebilirlik” yaklaşımının aslında “her kullanıcı” yaklaşımıyla aynı şey olduğunu anladı. Bu, sadece engelli kullanıcılar için değil, herkes için daha iyi bir arayüz sunulmasını mümkün kılacaktır. Bu nedenle, The Carroll Center for the Blind ile iş birliği içerisinde EBSCO, yeni EDS’nin evrimini şekillendiren üretim sürecinin en başından itibaren erişilebilirliği test etti.

Örneğin, yeni EDS’deki keşif araçları modernize edilmiş ve basitleştirilmiştir. Bir sekmeye daraltılmış olan arama filtrelerini ele alalım. Bu, tüm kullanıcılar için bilişsel yükü azaltır ve görme engelli veya klavye ile araştırma yapan kullanıcılar için sayfada gezinmeyi kolaylaştırır. Kullanıcılar aramalarını filtrelemeye karar verirlerse, bu sekmeyi açabilir ve organize bir filtre listesinden seçim yapabilirler. Bu sayede, bir dizi sekmeyi zihinsel olarak takip etmek zorunda kalmak yerine, görme engelli kullanıcıya gizlenebilir, takip etmesi kolay gruplanmış sekmeler sunulur. Bu, aynı zamanda, görme yeteneğinde sorun olmayan ancak başka engelleri olan bir dizi kullanıcı için de önemli bir özelliktir. Örneğin, disleksi veya DEHB olan bir kullanıcı, zorlanabilir veya dağınık bir sayfayı okumakta güçlük çekebilir.

Bilişsel yükü azaltmak, bir kullanıcının becerisine bakılmaksızın geçerli olan temel bir kullanılabilirlik fikridir. Dahası, daha basit tasarımlar, bir işi tamamlamak için gereken adım ve süreyi azaltır ve bu da herkesin yararlandığı bir şey haline gelir. Bu sadeleştirme, tüm kullanıcılar için daha temiz, estetik açıdan daha hoş bir arayüz de sunmaktadır.

Yeni EDS tarafından kullanılan renk şeması da bu duruma başka bir örnek olarak gösterilebilir. Kullanılan renkler sadece güzel oldukları için seçilmedi. Belirli seviyede görme kaybı olan, renk körlüğü ve hatta disleksi olan kullanıcılar için renk ve kontrast, ekranda ne olduğunu deşifre etmeye yardımcı olması açısından kritik öneme sahiptir. Telefon kullanan veya ekran parlaması olan kullanıcılar da iyi kontrasttan faydalanacaktır. Bu nedenle, yeni EDS’nin tasarımı, hoş görsel tasarımın da daha erişilebilir olduğu bir curb cut effect örneğidir.

EBSCO, yüksek erişilebilirlik standartlarını koruma geçmişine sahiptir ve ASPIREverified Accessibility Audit tarafından tam yüzde 100 puan alarak en iyi e-kitap platformu sağlayıcısı seçilmiştir. Yeni EDS, WCAG 2.1 AA uyumluluğuna doğru ilerlemekte ve tasarımı, herkes için keşif engelini azaltmaktadır. EBSCO’nun erişilebilirlik taahhüdü hakkında daha fazla bilgi edinin.

_______________________________

Rob Smith

Share this: