Hekimlerin Yeni Koronavirüs Hakkında Bilmesi Gerekenler (2019-nCoV)

Gönderildi 27-01-2020 bölüm Healthcare


Yeni bir koronavirüs salgınının patlak vermesi tüm dünyada paniğe neden oluyor. İşte 2019-nCoV hakkında bildiklerimiz.

26 Şubat 2020’de güncellendi.

Onaylanmış durumlar:

  • Çin anakarasında 2.715’i ölümle sonuçlanan 78.064 vaka
  • Çin anakarası dışında 126 vaka (Hong Kong’da 85, Tayvan’da 31, Makao’da 10)
  • Çin dışındaki 33 ülkede, 34’ü ölümle sonuçlanan 2.459 teyit edilmiş vaka

Aralık 2019’un sonlarında, Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Çin’deki halk sağlığı yetkilileri ile işbirliği içinde, Çin’in Wuhan şehrinde orijini bilinmeyen bir pnömoni vakası kümesi bildirdi. Severe Acute Respiratory Syndrome Coronavirus (SARS-CoV), Middle East Respiratory Syndrome Coronavirus (MERS-CoV), influenza ve diğer yaygın solunum yolu patojenleri için başlangıç testleri negatifti.

7 Ocak’ta, bir hasta örneğinden şu anda Novel Coronavirus (2019-nCoV) olarak bilinen yeni bir koronavirüs türü izole edildi ve tanısal reaktiflerin gelişimini hızlandırmak için genetik dizi paylaşıldı.

Coronavirüsler, memelileri ve kuşları enfekte eden ve çok çeşitli hastalıklara yol açan geniş bir RNA virüsü ailesidir. İnsanlarda, soğuk algınlığının sık görülen bir nedenidir ve bazen pnömoni ve akut solunum sıkıntısı sendromu (ARDS) dahil olmak üzere daha ciddi solunum yolu enfeksiyonlarına neden olurlar. Enfeksiyon belirtileri arasında solunum semptomları, ateş, öksürük, nefes darlığı ve solunum güçlüğü bulunur. Spesifik bir antiviral tedavi yoktur.

Wuhan şehrindeki ayrıntılı araştırmalar, 2019-nCoV salgınının canlı hayvanlar satan büyük bir deniz ürünleri pazarından kaynaklandığını tespit etti. Bu muhtemelen bir yayılma olayını yansıtsa da hayvan kaynağı bu noktada bilinmemektedir (yarasalar ve yılanlar varsayılmıştır). İnsanlarda salgınlara neden olmadan önce SARS-CoV’nin misk kedilerinden ve MERS-CoV’nin develerden yayıldığı düşünülmektedir. Başlangıçta, 2019-nCoV’un kişiden kişiye bulaşmadığı düşünülüyordu, ancak sağlık çalışanları da dahil olmak üzere vakaların yayılması, bunun gerçekten de bu yolla bulaşabileceğini gösteriyor. Yakın temasın gerekli olabileceği anlaşılıyor olsa da kişiden kişiye ne kadar kolay yayılabileceği belirsizdir.

23 Ocak itibariyle, 843 nCoV vakası küresel olarak doğrulanmıştır. Çin (830 vaka), Tayland (üç vaka), Hong Kong (iki vaka), Vietnam (iki vaka) ve Makao, Tayvan, Japonya, Güney Kore, Singapur ve Amerika Birleşik Devletleri’nde ise birer vaka bildirilmiştir. Çin’deki 830 vakanın 177’sinde ciddi hastalık vakaları vardı ve 25’i hayatını kaybetti.

WHO, sağlık uzmanları için 2019-nCoV testinin ne zaman yapılacağını öneren geçici rehber yayınlamıştır. Yerleşik bir referans laboratuvarında PCR yoluyla moleküler testler (test yerleri için yerel veya bölgesel sağlık departmanınıza bakınız) aşağıdakilerden birine sahip hastalar için önerilmektedir:

1 -Aşağıdaki her iki durumdan biri olması halinde hastaneye alınmayı gerektiren ve etiyolojisi bilinmeyen ateş ve öksürük dahil şiddetli akut solunum yolu enfeksiyonu;

  • Belirti başladıktan sonra 14 gün içinde Wuhan Hubei Eyaleti Çin’e seyahat veya ikamet geçmişi bulunan
  • Şiddetli akut solunum yolu enfeksiyonu olan hastaların bakım gördüğü bir ortamda çalışan bir sağlık uzmanında ortaya çıkan hastalık

2 - 14 gün içinde herhangi bir derecede akut solunum yolu hastalığı ve aşağıdakilerden herhangi birine maruz kalan;

  • Onaylanmış bir 2019-nCoV vakası ile yakın temas kurmak
  • 2019-nCoV enfeksiyonlarının bildirildiği bir sağlık kuruluşunda çalışmak veya bulunmak
  • Wuhan, Çin’deki canlı hayvan pazarını ziyaret etmek veya orada çalışmak

Sadece birkaç hafta içinde 2019-nCoV hakkında toplanan bilgi şaşırtıcı olsa da bu virüs hakkında hala anlamadığımız çok şey var. 2019-nCoV ile ilgili en son verileri (açık erişim) bulabileceğiniz DynaMed ile konu hakkında güncel kalabilirsiniz.

Küresel kaynaklar:

DynaMed 2019-nCoV Başlığı (Açık Erişim)

Share this: