Webinar Kaydı: Küresel Mühendislik Araştırmalarını Değerlendirme

Gönderildi 11-02-2021 bölüm Libraries

Inspec Analytics araştırma sorumluları, öğretim üyeleri, bilgi profesyonelleri ve araştırmacıların mühendislik araştırmalarını değerlendirmesine yardımcı olur.

Üniversiteniz araştırmayı desteklemek veya araştırma fırsatlarını belirlemek için yayımlamış mühendislik çıktılarını değerlendirmek mi istiyor? Institution of Engineering and Technology’de (IET) Inspec Kıdemli Ürün Müdürü Tim Aitken, bir süre önce EBSCO ve The IET sponsorluğunda bir Library Journal webinarı olan Three Ways of Looking at the Global Engineering Landscape’i sundu. Tim mühendislik araştırmalarına üç açıdan bakmaktadır:

  • Araştırma Sorumluları ve Kıdemli Öğretim Üyeleri: Araştırma sorumluları ve kıdemli öğretim üyeleri, stratejik planlama yapmak ve etkiyi ölçmek için kurumlarında yayımlanmış mühendislik çıktılarına bakmalıdır.
  • Bilgi Profesyonelleri: Kurumun araştırmalarını destekleyecek kaliteli kaynakların belirlenmesi, bilgi uzmanları için bir zorluk oluşturmaktadır.
  • Araştırmacılar: Araştırmacı, keşif, araştırma ve analiz süreçlerini harmanlar. Araştırmacılar, iş birliği fırsatları yakalamak istiyor, alanlarındaki dergileri araştırıyor, takip edilecek yazarlar arıyor ve finansman fırsatlarını ortaya çıkarmaya çalışıyor olabilir.

Bilimsel Toplulukların Rolü

IET’in vizyonu “önemli zorlukları çözmek için dünyayı daha iyi anlamayı sağlayan bilgileri paylaşmaktır”.

Yayımlanmış mühendislik literatürünü 50 yıl boyunca sınıflandıran IET, dünyanın mühendislik literatürüne bakmanın yeni yollarını geliştirmek için eşsiz bir konuma sahiptir. Inspec, 28.000’den fazla kuruluşu, 3.500’den fazla konu sınıflandırmasını ve 9.900’den fazla kontrollü terimi kapsamaktadır.

Inspec Analytics

Inspec Analytics, Inspec içeriğini aşağıdakileri yapmak için kullanan basit ama sofistike bir araçtır:

  • Araştırma sorumlusu için kurum için güçlü ve zayıf alanları çok ayrıntılı bir şekilde tanımlamak, iş birliği seçeneklerini ve “beyaz alanları” (kimsenin yayın yapmadığı fırsat alanları) belirlemek
  • Bilgi profesyoneli için kurumun koleksiyonunu geliştirmek ve eğilim olan alanları anlamak için en çok atıfta bulunulan kaynakları belirlemek
  • Araştırmacılar için daha ayrıntılı belge aramaları ve konu analizleri için en iyi organizasyonları, yazarları, yayınları, ilgili konuları ve anahtar kelimeleri görerek, araştırmalarının en etkili nerede olacağını belirlemek için bunları kendi uzmanlık alanlarıyla eşleştirmek

Inspec ve Inspec Analytics‘i kullanarak kurumunuzun mühendislik etkisini nasıl değerlendireceğinizi öğrenmek için webinar tekrarını aşağıdaki bağlantı üzerinden izleyebilirsiniz. Inspec Analytics’e, EBSCO aracılığıyla Inspec’e abone olan kurumlar tarafından erişim sağlanabilmektedir. Inspec veri tabanı hakkında daha fazla bilgi almak için bizimle ankara@ebsco.com e-posta adresi üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

__________________________________

Tim Aitken

Inspec Kıdemli Ürün Müdürü

Webinarı İzleyin

Share this: