Yeni Kullanıcıların Araştırma Engellerini Aşmalarına Yardım Edin

Gönderildi 07-11-2019 bölüm Libraries


Birinci sınıf üniversite öğrencileri için araştırmayı kolaylaştırabilecek EBSCO Discovery Service özellikleri ve özelleştirme seçenekleri hakkında bilgi edinin.

Kütüphane kaynaklarının kullanımını artırmak, akademik kütüphanelerin hazırladıkları stratejiler arasında vazgeçilmez bir maddedir. Bu stratejinin önemli bir kısmı da üniversiteye yeni adım atan birinci sınıf üniversite öğrencilerinin kütüphane kaynaklarını ve sağlanan bilgi araçlarını kullanırken kendilerini rahat hissetmelerine yardımcı olmaktır. İşte, bu hedefinize ulaşmada EBSCO Discovery Service™‘in (EDS) size yardımcı olabileceği birkaç yol.

Popüler Bilgileri Öne Çıkarın

EDS tarafından sağlanan uygulamalardan biri olan placard’lar, kullanıcıların aradıkları verileri kolayca bulmalarını sağlayan eklentilerdir ve farklı ürünler için oluşturulabilmektedir. Kütüphaneler, bilgi kaynaklarını veya popüler araştırma içeriğini placard’lar ile EDS’deki arama sonuçlarının en üstüne ayrı bölüm olarak yerleştirerek, kullanıcılarınızın araştırmaları için doğru bilgilere hızlı bir şekilde erişmelerini sağlayabilirler. Research Starters EDS’de sunulan bir tür özel placard’dır ve konu ile ilgili Wikipedia tarzında genel bilgiler sağlar. Placard’lar ayrıca binlerce popüler araştırma konusu için güvenilir, yetkili özet makalelere bağlantılar sağlar. Eğer birinci sınıf üniversite öğrencileri “nature” araması yaparsa, Nature dergisinin öne çıkan veri tabanı / dergi placard’ı EDS sonuçlarında görünecek ve öğrencilere o özel dergi içindeki konuları araştırmaları için rehberlik edecektir. Belirli veri tabanlarını arayan kullanıcılar için de benzer işlevler mevcuttur. Kullanıcılarınızın aradıklarını tahmin ederek ve özel eklentiler ile araştırma rehberliği sağlayarak kütüphaneler, kolay bir araştırma deneyimi sunabilir.

Noktaları “Bağla”yın

Birinci sınıf üniversite öğrencileri Google Kuşağı olarak değerlendirilmektedir ve teknolojinin anında sağladığı hızlı sonuçlara ulaşmaya alışkındırlar. Hayatlarının artık doğal bir parçası olan bu erişim alışkanlıklarının, arama ve kullanıcı deneyimi konusundaki beklentilerini şekillendirmesi ise elbette ki son derece beklenen bir sonuç... EDS arama sonuçlarından tam metin makalelere tek tıklamayla doğrudan bağlantılar sağlayarak bu “hızlı erişim ihtiyacını” karşılayabilirsiniz ve hatta EDS’te sunulan özelleştirilebilir bağlantı teknolojisi ile tam metin bağlantınızı bir sonraki seviyeye bile taşıyabilirsiniz. Bu teknoloji, birinci sınıf üniversite öğrencilerinizin nereye erişmesini istediğinizi kontrol etmenizi ve onların tam metinlere hızlı ve kolay bir şekilde ulaşmalarını sağlar. Ayrıca, geliştirilmiş bağlantılı konular teknolojisine göre çalışan EDS konu bazlı aramalar için hassasiyet eklemek amacıyla birden fazla kaynaktan gelen bağlantılı kelime terimlerini kullanan bir indeks sağlamaktadır. Bu teknoloji, disiplini ile ilgili terimlere henüz tam hakim olmayan yeni, kullanıcıların bilmediği ek terimleri yakalamayı mümkün kılarak, en iyi sonuçlara ulaşma şansını arttırmak ve arama sorgularını kullanıcının kendi başına yapamayacağı şekilde genişletmeye yardımcı olmak için eşleştirilmiştir.

Odaklarını Daraltın

Öğrenciler fakültelerinde kendilerine has disiplinlerde okuyacaklardır. Örneğin, üniversitenizde bir müzik bölümü varsa, EDS’de konuya özel bir sayfa oluşturmak veya fakülte web sayfasına ayrı bir arama kutusu yerleştirmek birinci sınıf üniversite öğrencilerinin yanı sıra tüm fakülte üyeleri için gerçekten özel ve kusursuz bir deneyim sağlayacaktır. Bu tür bir kişiselleştirme, kullanıcıların için fazla bilgiyi filtrelemelerine yardımcı olur, hedefli bir araştırma deneyimi sağlar ve yapılan araştırmasının isabetliliğini artırır.

EBSCO Apps & Cloud Services gibi EDS’nin bu ve diğer özellikleri, yalnızca birinci sınıf üniversite öğrencileri için değil, her seviyeden araştırmacı için - hem lisans hem de lisansüstü - daha özelleştirilmiş ve kusursuz bir araştırma deneyimi sunmak amacıyla tasarlanmaktadır. EDS özelleştirmeleri hakkında daha fazla bilgi almak için bize ankara@ebsco.com e-posta adresi üzerinden ulaşabilirsiniz.

Share this: