EBSCO Information Services, Analitik Platformu Geliştirmek İçin Üç Kurumla İş Birliği Yapıyor

~ Kütüphane İçerisinde ve Ötesinde Karar Verme Sürecini Geliştirecek Platform ~

IPSWICH, Mass. — 12 Ekim 2020EBSCO Information Services (EBSCO), yeni nesil bir analitik platformu geliştirmek için University of Denver, Rensselaer Polytechnic Institute ve Chalmers University of Technology ile iş birliği yapacaktır. Platform, kütüphane ve kampüs sistemlerinden gelen veri setlerini birleştirip düzene koyacak ve böylece, kütüphane personelinin koleksiyonlar ve hizmetler hakkında bilinçli kararlar verirken kütüphanenin etkisini göstermesine olanak tanıyacaktır.

Analiz platformundaki özellikler arasında veri keşfi, özelleştirilebilir gösterge panoları, kapsamlı veri kaynakları ve gerçek zamanlı veri bağlantıları yer alacaktır. Platform, kütüphane dışı veri kaynaklarına genişletilebilecek ve içe/dışa aktarma yeteneklerine sahip otomatik veri akışları sunacaktır.

University of Denver, Rensselaer Polytechnic Institute ve Chalmers University of Technology, analitik platformunun geliştirilmesine yardımcı olmak için verileri inceleyecek, veri hatları oluşturacak ve gösterge tablolarını doğrulayacaktır. Veri hatlarını test etmek, kapsanan veri kaynaklarını genişletmek ve gösterge tablolarında ek geri bildirim sağlamak için ikinci bir kohort eklenecektir.

EBSCO Information Services Ürün Yönetimi Direktörü John McDonald, bu ortaklığın EBSCO’nun güçlü analiz araçlarına erişimi olmayan kütüphaneler için iş akışı süreçlerini iyileştirmeyi amaçlayan analitik platformunun gelişimini güçlendireceğini söylüyor: “Çoğu akademik kütüphane, zaman alıcı ve daha az etkili olabilen manuel iş akışlarını ve geleneksel veri izleme yöntemlerini kullanıyor. Bu süreci, kütüphane personelinin kütüphaneleri analitik anlamda lider ve potansiyel olarak kampüs verileri için merkezi bir kaynak olarak konumlandırabilmesi için iyileştirmeyi umuyoruz. "

University of Denver Kütüphaneleri Dekanı Michael Levine-Clark, EBSCO ile bu yeni platform üzerinde çalışmanın etkili kütüphane analizi ve kanıta dayalı karar verme kavramını hayata geçireceğini ifade ediyor: “Kütüphane hizmetlerinin, öğrenci başarısı ve akademik kuruma katkı üzerindeki etkisinin değerini göstermeye yardımcı olmak için, kütüphane personelinin kanıta dayalı verileri kullanması gerekir. Bu platform, verileri düzene koyma ve akademik topluluk üzerindeki etkimizi kanıtlamak için bu bilgilerden yararlanma yeteneği sağlayacak. "

Rensselaer Polytechnic Institute Kütüphane Direktörü Andrew White, bu yeni analitik platformunda EBSCO ile çalışmanın, kütüphane hizmetleri, kullanımı ve sonuçları arasında bağlantı kurmak için mükemmel bir yol olduğunu belirtiyor: "Kampüsümüz, kampüs hizmetleri için daha fazla veriye dayalı karar verme sürecini benimsediği için bu ürünün gelişimine katkıda bulunma fırsatı bizim için oldukça değerlidir. Kütüphane verileri ve sistemleri, kullanıcılarımız, kullanımları ve kütüphane katılımlarının sonuçları hakkında yüksek kaliteli bilgi sağlama konusunda kampüs düzeyindekilerin gerisinde kaldı, bu nedenle bu ürün, kütüphanelerin veri hakkında düşünme ve işleme şeklini dönüştürmek için büyük bir potansiyele sahip.”

Proje, 2020 sonbaharında, University of South Carolina, University of Melbourne ve Seton Hall University gibi ek kütüphane ortaklarıyla birlikte bir beta geliştirme aşamasına geçecektir. Bu yeni hizmetin 2021'in başlarında kullanıma sunulması beklenmektedir.

EBSCO Information Services Hakkında
EBSCO Information Services (EBSCO), 100'den fazla ülkede 11.000'den fazla keşif aracı kullancısıyla, dünya çapındaki kütüphaneler için lider keşif hizmeti sağlayıcısıdır. EBSCO Discovery Service™ (EDS), her bir kuruma, sahip oldukları koleksiyonunun tamamını bir arama kutusundan tarayan, benzersiz bir ilgililik algoritması kalitesi ve kapsamlı özelleştirmeler sunan teknolojiler sağlar. EBSCO, yüzlerce araştırma veri tabanı, tarihi arşivler, hasta başında bakım araçları ve on binlerce kurumdan milyonlarca son kullanıcıya hizmet veren kurumsal öğrenim araçları da dahil olmak üzere kütüphaneler için çevrimiçi araştırma içeriği sağlayan lider derleyicidir. EBSCO, 57.000'den fazla e-dergiye ve 1,5 milyondan fazla e-kitaba çevrimiçi erişim de dahil olmak üzere 360.000'den fazla süreli yayın için sunduğu abonelik yönetimi ile, kütüphaneler için elektronik dergi ve kitapların önde gelen sağlayıcısıdır. Daha fazla bilgi için www.ebsco.com web sitesini ziyaret ediniz. EBSCO Information Services, 1944'ten beri bir aile şirketi olan EBSCO Industries Inc.'in bir bölümüdür. 

###

Daha fazla bilgi almak için:
ankara@ebsco.com | +90 312 441 7344